
Marius Grinbergas, sportas24.lt
Tuo metu, kad didžioji dauguma olimpinių jachtų klasių atstovų varžėsi dėl Lietuvos čempionato apdovanojimų, vienas perspektyviausių šalies buriuotojų Radvilas Janulionis kovojo Europos taurės varžybų etape Vengrijoje.
„Sprendimą lėmė tai, kad Europos taurės varžybose daug didesnė konkurencija, o namuose mes tik keliese varžomės tarpusavyje. Tai daug aukštesnio lygio regata. Mano tikslas – surinkti kuo daugiau buriavimo pasaulio reitingo taškų, kurių negali gauti lietuviškose varžybose.
Europos taurės etapas buvo naudingas ne tik didesne konkurencija ir stipresniais varžovais, bet ir pelniau nemažai reitingo taškų. Jie padės man pakilti į aukščiau, bus lengviau siekti valstybės finansavimo“, – teigė septintąją vietą olimpinėje ILCA7 jachtų klasėje iškovojęs 23 metų lietuvis. Jis pasaulio reitinge šiuo metu yra 220-oje vietoje, bet po Europos taurės etapo turėtų gerokai šoktelėti aukštyn.
Iš viso Balatono ežere varžėsi 32 ILCA7 klasės buriuotojai. Dėl prastų oro sąlygų buvo surengti vos penki plaukimai. R.Janulioniui geriausiai sekėsi trečiajame, kuriame jis finišavo trečias. Pirmajame ir antrajame plaukimuose lietuvis buvo 12-as, ketvirtajame – šeštas, penktajame – septintas.
Prieš tai R.Janulionis ir kiti stipriausieji Lietuvos buriuotojai kovojo olimpinių jachtų klasių pasaulio čempionate Nyderlanduose. Tačiau ten bilietų į Paryžiaus žaidynes lietuviams nepavyko iškovoti. Tai jie galės padaryti kitose varžybose.
Radvilai, ar tarp varžovų Vengrijoje buvo tų, su kuriais teko kovoti ir pasaulio čempionate?
Man atrodo, skaičiuojant ir mane, buvo šeši. Bet netrūko metais ar dviem jaunesnių, perspektyvių ir, kaip aš, išalkusių pergalių sportininkų. Jie pasaulio čempionate dar nedalyvavo, bet rungiasi kitose aukšto lygio varžybose ir bando prasimušti į suaugusiųjų sportą.
Todėl ant popieriaus pavardės gal daug kažko nesako, bet lygis tikrai buvo neprastas.
Kaip vertinate savo užimtą septintąją vietą?
Vieta nebloga, aišku, galima buvo geriau, bet sąlygos buvo nenuspėjamos, įvyko tik pusė iš planuotų plaukimų.
Mano rezultatai atspindi stabilumą, o tai tokiomis sąlygomis ir yra svarbiausia.
Kokios tos sąlygos?
Labai ežerinės. Pastaruosius porą metų bandau treniruotis jūroje, kur sunkiau, o dabar grįžau į beveik lygų vandenį, vėjas čia nestabilus, daug sukinėjasi. Tai kitoks buriavimas nei jūroje, bet kartais smagu pakeisti aplinką.
Kur treniruojatės šį sezoną?
Šį sezoną treniruojuosi tarptautinėje „Sailing Academy“ komandoje, ji įsikūrusi Gran Kanarijoje, ten su mumis dirba garsūs treneriai iš Vengrijos ir Prancūzijos. Mūsų komandoje nemažai merginų, tai treneriai pasikeisdami treniruoja abiejų lyčių sportininkus. Vis dėlto mes dažniausiai dirbame su prancūzu.
Toje pačioje komandoje treniruojasi ir Lietuvos olimpietė Viktorija Andrulytė. Su tais pačiais treneriais, tik programos kiek skiriasi.
Ar pasijautė meistriškumo augimas pradėjus treniruotis „Sailing Academy“ komandoje?
Skirtumas labai ryškus. Gal rezultatuose jis dar taip smarkiai neatsispindi, bet tikrai daug geriau jaučiuosi ne tik sportiniu, bet ir iš psichologiniu atžvilgiu.
Labai gerai dirbti didelėje komandoje, o ne su tuo pačiu vienu konkurentu visą laiką treniruotis.
Mūsų komandoje buriuotojai – iš viso pasaulio: be lietuvių – japonai, tailandiečiai, indė, yra sportininkų iš Pietų Amerikos, Europos.
Kiek laiko praleidžiate Gran Kanarijoje?
Tai nuolatinė akademijos bazė, tad viskas priklauso nuo tavo paties lėšų. Galima sudaryti ilgametį kontraktą ir buriuoti visą laiką. O aš bandau važiuoti kuo dažniau, bent porą savaičių per mėnesį.
Studijuojate Lietuvos sporto universitete sporto vadybą. Ar pavyksta suderinti studijas ir sportą?
Dabar pirmą mėnesį reikia susitvarkyti mokslus, viską suderinti su dėstytojais, tai buriavimo bus mažiau. O nuo spalio vėl prasideda stovyklos.
Pasaulio čempionate nepavyko iškovoti olimpinių kelialapių. Ar tikitės patekti į Paryžiaus žaidynes?
Taip, dabar stengsimės dalyvauti visose atrankos varžybose ir mėginti patekti į kitų metų žaidynes. Bet gal net labiau svarbus yra ilgalaikis tikslas – 2028 m. Los Andželo olimpinės žaidynės.
Nors kol yra šansų patekti į 2024 m. žaidynes, tikrai bandysiu dar tai padaryti.
Po poros mėnesių dar važiuosime į varžybas Graikijoje, kur kitąmet toje pačioje vietoje vyks Europos čempionatas. Tai bus savotiška repeticija.
Daug metų esate vienas geriausių savo amžiaus grupių Lietuvos kalnų slidininkas. Bet dabar slidėms nebelieka laiko?
Jau nelabai. Nebent Liepkalnyje su tėvu paslidinėsiu.