
Kiekvieną dieną valandų valandas praleisdami prie kompiuterio kartais net nesusimąstome, kokį krūvį patiria mūsų kūnas. O to galima ir išvengti. Apie sėdimo darbo žalą organizmui bei jos prevenciją papasakojo Lietuvos kultūrizmo ir fitneso federacijos prezidentas, asmeniniu treneriu „RL Gym“ bei „Reljefas“ sporto klubuose dirbantis Modestas Puišė.
„Ilgas sėdėjimas sukuria labai didelį krūvį stuburui ir nugaros raumenims. Būnant vienoje pozicijoje tarpslanksteliniai diskai tampa daug mažiau elastingi. Jie sausėja ir signalas yra duodamas skausmo pavidalu.
Dažniausiai ilgai prie kompiuterio sėdintiems žmonėms pirmiausia pradeda skaudėti juosmenį. Taip pat neretai skauda kaklą ir sprandą. Taip yra todėl, kad, naudojantis kompiuteriu arba mobiliuoju telefonu, kaklas dažnai atsiduria netaisyklingoje padėtyje, ypač jei telefonas laikomas labai žemai arba kompiuterio ekranas yra ne akių aukštyje.
Kuo žmogaus kaklas labiau linksta į priekį, tuo apkrova didėja. Tokiu būdu asmuo kiekvieną sekundę sukuria didžiulį krūvį savo kūnui. Kaip bebūtų gaila, yra nemažai jaunų žmonių, kurie jau turi išvaržas kakle. Taip yra todėl, nes sėdima yra labai daug, o judama mažai“, – aiškino M. Puišė.
Nėra padėties be išeities. Treneris patarė, kaip reikėtų elgtis, norint išvengti galimų skausmų.
„Ilgai sėdint laikui bėgant mūsų kaulai bei raumeninė struktūra pripranta prie tos pozicijos. Labai rekomenduoju bent kas valandą pakeisti padėtį ir vietą, kurioje buvo dirbta. Tarkime – išgerti kavos, bet ne sėdint, o stovint. Taip pat atlikti tempimo pratimus, o darbui pasibaigus geriausia būtų eiti į sporto klubą, – kalbėjo sportininkas. – Pats paprasčiausias pratimas būtų atsistojus iškelti rankas į viršų ir visą kūną ištempti, galima netgi pasistiebti. Esmė, kad mes bent laikinai pakeistumėme padėtį. Kūnas jums už tai pasakys ačiū“.
„Taip pat nerekomenduoju turintiems aukštą kraujospūdį žmonėms sėdint prie kompiuterio kojas laikyti sukryžiuotas. Kai mes sėdime tokioje padėtyje kraujas iš kojų yra nukreipiamas į krūtinę, automatiškai tada kraujo daugiau išstumia ir širdis“, – pridūrė M. Puišė.
Specialistas mano, jog fizinių veiklų stoka organizmui gali atsiliepti ir kitokiu būdu: „Jei asmuo turi įprotį užkandžiauti, ilgas sėdėjimas ir fizinio krūvio nebuvimas priveda iki viršsvorio. Tai sukelia ne tik skausmą, žmonės pradeda nebejausti kaip užkandžiauja.
Galiu pasakyti iš patirties. Žmogaus paklausus kiek ir ką jis valgo, tas suvalgomo maisto kiekis gali pasirodyti nedidelis. Bet pradėjus gilintis kiek smulkiau, pamatome, kad jis užkando vieną, antrą, trečią kartą ir galiausiai dienos eigoje maisto suvalgo pakankamai daug. Todėl nieko nuostabaus, kad asmuo turi viršsvorį. O su viršsvoriu atsiranda ir tam tikrų lėtinių ligų rizika“.
Sportas.info
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
