
Marytė Marcinkevičiūtė
Alytuje stalo teniso, šaškių ir šachmatų varžybomis startavo Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris“ žiemos žaidynės, skirtos draugijos 80 metų jubiliejui.
Dėl apdovanojimų kovojo apie 200 žalgiriečių, atstovavusių miestų ir rajonų komandoms.
Per iškilmingą varžybų atidarymą sportininkus pasveikino Alytaus meras Nerijus Cesiulis.
„Labai malonu, kad jūs atvykote į patį gražiausią ir sportišką Lietuvos miestą Alytų. Simboliška, jog „Žalgirio“ sporto draugija, švenčianti savo 80 metų jubiliejų, žaidynes pradeda Alytuje.
Savo gyvenime irgi esu mėgėjiškai žaidęs stalo tenisą, dabar norėtųsi su jumis parungtyniauti, bet matau, kad jums negalėsiu sudaryti rimtesnės konkurencijos. Nugalėsite ar nenugalėsite, svarbiausia iš žaidynių į namus parsivežkite gerą nuotaiką“, – kalbėjo N. Cesiulis.
Sveikinimo žodį taręs LSD „Žalgiris“ prezidentas Algis Bronislavas Vasiliauskas pasidžiaugė, kad šiuo sunkiu Lietuvai sporto metu draugija randa galimybių rengti žaidynes.
„Šiais metais draugija švęs savo 80 metų veiklos jubiliejų ir galės pasidžiaugti nuveiktais gražiais darbais. Per šias mūsų žaidynes pasidžiaukime vienas kitu, pasiektais rezultatais, gražia bendryste, draugijos švente“, – kalbėjo A.B. Vasiliauskas.
Meras domisi žaidynėmis
Po iškilmingo atidarymo 42-ejų Alytaus meras N. Cesiulis į namus dar neskubėjo, o bendravo su žaidynių organizatoriais, teisėjais, sportininkais.
Meras nuolat pasiklausdavo, o ar vienos, ar kitos sporto šakos varžybose dalyvauja alytiškiai, kaip jiems sekasi.
Žaidynių organizatorių žalgiriečių jis pasiteiravo, ar ir kitąmet žiemos žaidynės vyks Alytuje.
Mere, ar ir jūs esate fiziškai aktyvus?, – paklausėme N. Cesiulio.
Per savaitę bent keturis kartus nueinu į sporto klubą, aktyviai pasportuoju, pakiloju svorius.
Vasarą stengiuosi bent po valandą paplaukioti ežere, kartais pažaidžiu krepšinį. Ateinu paplaukioti ir į puikųjį mūsų Sporto ir rekreacijos centro baseiną.
Dabar stebiu žalgiriečių stalo teniso varžybas ir prisiminiau, kad kažkada trejus-ketverius metus vakarais su draugais irgi jį žaisdavau.
Nežinau, ar esu sportiškas, bet sveriu tiek, kiek noriu (šypsosi).
Per iškilmingą žaidynių atidarymą Alytų pavadinote sportišku miestu, ar jis ir dabar iš tikrųjų toks?
Prieš kelerius metus jis buvo pats sportiškiausias Lietuvos miestas. Sportuojančiųjų tikrai daug.
Stengiamės remti sportą, turėti komandas, kad mūsų jaunimas būtų fiziškai aktyvus.
Kai kada kai kurie miestai kelia sau labai didelį tikslą – nugalėti. Mūsų pagrindinis siekis – masiškumas, kad žmonės sportuotų.
Ne kiekvienas gali būti geras krepšininkas, stalo tenisininkas, lengvaatletis ar kitos sporto šakos atstovas, bet jis gali sportuoti, prasmingai leisti laisvalaikį – tai yra labai svarbu.
Besitreniruojant užauga ir talentų, kuriuos ypač vertiname ir jais džiaugiamės, nes mūsų treneriai juos puoselėja toliau.
Netrukus vyks Alytaus geriausiųjų sportininkų, komandų pagerbimas ir apdovanojimas, jais pasidžiaugsime.
Neišskiriame nė vienos sporto šakos, kurias kultivuoja alytiškiai, mums svarbus netgi svarmens kilnojimas.
Turite puikią sporto bazę, o ar ją gerai išnaudojate?
Norėčiau, kad mūsų sporto bazėje 24 valandas per parą neužgestų šviesa. Sporto bazę tikrai stengiamės išnaudoti.
Neturime, tarkime, dengto futbolo maniežo, kurį irgi galėtume puikiai išnaudoti.
Mūsų sporto bazės tikrai apkrautos ir visą laiką pilnos žmonių. Štai ir dabar vyksta puikus renginys žmonėms – „Žalgirio“ draugijos žiemos žaidynės. Tokie renginiai Alytuje visada laukiami, miestui jie reikalingi.
Gausios Vilniaus ir Alytaus komandos
Žiemos žaidynėse gausiai dalyvavo Vilniaus ir Alytaus žalgiriečiai. Vilniečiai į žaidynes delegavo 7 komandas: po vieną šaškių ir šachmatų ir net penkias – stalo teniso.
Pasak Vilniaus dirbančiųjų sporto klubų sąjungos „Žalgiris“ vadovo Arvydo Sedekerskio, jiems sausio pradžioje netgi teko surengti stalo teniso atrankos varžybas, siekiant išsiaiškinti, kurios komandos vyks į į žaidynes.
Atrankos varžybose dalyvavo 16 vyrų komandų, penkios stipriausios iškovojo teisę dalyvauti žaidynėse, o asmeninėse moterų varžybose dalyvavo dvi Vilniaus stalo tenisininkės.
„Visi mūsų sportininkai labai norėjo dalyvauti draugijos žaidynėse, jiems nebuvo svarbu ar laimės medalių, ar ne. Tikimės stiprios šaškių komandos sėkme, o stalo tenisininkai ir šachmatininkai turėtų tapti prizininkais“, – prognozavo A. Sedekerskis.
Varžybų šeimininkų alytiškių viena komanda dalyvavo vyrų stalo teniso varžybose, prie šaškių lentų apdovanojimų siekė trys ekipos, o šachmatų varžybose kovojo aštuoni sportininkai.
Komandos vadovas, miesto savivaldybės tarybos narys Kęstutis Dambrauskas teigė, kad suburti ekipas nebuvo sunku, žmonės labai norėjo pasitikrinti savo jėgas. Didžiausias viltis jie siejo su stipria šaškių komanda.
„Mums nebuvo sudėtinga surengti žalgiriečių žiemos žaidynes, tai įprastas mūsų darbas. Džiaugiamės, kad jau daugiau nei 10 metų jos startuoja Alytuje.
Dvi mūsų komandos (40 metų ir 40+) dalyvaus ir futbolo varžybose Vilniuje, o slidinėjimo entuziastų, deja, neturime ir jų žaidynių slidinėjimo varžybose Ignalinoje nebus“, – kalbėjo K. Dambrauskas.
Stalo tenisas
Stalo teniso varžybas aptarnavo net 5 tarptautinės kategorijos arbitrai: varžybų vyr. teisėjas alytiškis Zenonas Gramackas, vilniečiai Gediminas Gataveckas ir Aloyzas Kuodis bei kauniečiai Kazimieras Gaigalis ir Vincas Franckaitis.
Vyrai kovojo komandinėse, o moterys – asmeninėse varžybose. Dėl apdovanojimų varžėsi 23 vyrų komandos, kurios pagal reitingą buvo suskirstytos į 8 grupes, ir 8 moterys.
Grupėse visos komandos sužaidė tarpusavyje, o į finalinį turnyrą pateko po dvi stipriausias.
Vyrų turnyre negalėjo dalyvauti Lietuvos aukščiausioje ir pirmojoje lygoje žaidžiantys sportininkai.
O moterys, žaidžiančios pirmosios lygos varžybose, dėl žaidynių apdovanojimų galėjo rungtyniauti.
Moterų varžybas laimėjo jonavietė Ingrida Maknevičienė, antrą vietą užėmė uteniškė Sniegina Lapinskė, o trečią – vilnietė Tatjana Linartė.
Komandines vyrų varžybas antrą kartą laimėjo Širvintų stalo teniso ir teniso klubo komanda (Vilniaus ESO inžinierius Darius Jasevičius ir stalo teniso treneris širvintiškis Gediminas Ušackas), kurie po nepaprastai atkaklios kovos 2:1 įveikė antruosius prizininkus trakiečius. Trečią vietą užėmė Telšių „Germantas“.
Žaidynių čempionai tik du susitikimus laimėjo sunkiai po 2:1. Tokiu rezultatu pusfinalyje jie įveikė telšiečius, o finale – trakiečius.
Visus kitus varžovus širvintiškiai nugalėjo lengvai po 2:0.
„Labai norime padėkoti šauniajai mūsų merei Živilei Pinskuvienei, kuri remia sportą. Daug padeda ir mūsų STK klubas, kurio stipriausi tenisininkai žaidžia Lietuvos pirmosios lygos pirmenybėse. Treniruojamės puikioje Širvintų sporto centro arenoje, kurioje dirbu su vaikais.
Šiemet bus 40 metų, kai esu stalo teniso vaikų treneris, o ir man pačiam gegužės mėnesį sukaks 60 metų.
Mano porininkas Darius – jaunesnis, jam 51-eri. Buvo momentas, kai jį jaunystėje netgi treniravau.
Mano ugdomi vaikai – puikus sparingas suaugusiems“, – mintimis dalijosi G. Ušackas.
Varžybose dalyvavo ir žinomas praeityje Lietuvos stalo tenisininkas, buvęs ilgametis bendrovės „Sigma“ generalinio direktoriaus pavaduotojas ir ketverius metus vadovavęs šiai įmonei Stasys Rimeikis, dabar gyvenantis Druskininkuose.
Vasario mėnesį jam sukaks 80 metų, tačiau stalo teniso raketę tvirtai laiko iki šių dienų.
Neseniai druskininkietis laimėjo Dzūkijos regiono lygos žiemos asmenines varžybas, nugalėjęs visus varžovus.
Jo vadovaujama komanda žalgiriadoje pasidalijo penktą-aštuntą vietas ir vos nepateko tarp stipriausių keturių ekipų.
Tik po atkaklios kovos druskininkiečiai 1:2 pralaimėjo jonaviečiams, kurie galutinėje įskaitoje buvo ketvirti.
Turnyre S. Rimeikis laimėjo tris susitikimus ir tik vieną pralaimėjo.
„Po dešimties metų pertraukos stalo tenisą vėl aktyviai pradėjau žaisti nuo 1995 metų. Treniruojuosi du-tris kartus per savaitę, organizuoju varžybas, o dabar, kai tokia puiki žiema, trauksiu slides ir pasileisiu po miškelius. Fizinis aktyvumas kiekvienam žmogui reikalingas“, – neabejoja S. Rimeikis.
Šaškės
Šaškių varžybose dalyvavo 14 komandų, prie lentų žaidė 42 šaškininkai. Turnyro vyr. teisėjas vilnietis Grigorijus Leibovičius neabejojo, kad, kaip ir pernai, turėtų nugalėti pajėgūs vilniečiai, kurie jau po keturių turų (iš septynių) laimėjo visas partijas ir įgijo 2 taškų persvarą (8 tšk.). Antroje vietoje žengė uteniškiai (6).
Vilniečiai lyderių pozicijas išlaikė iki pat turnyro pabaigos (32 tšk.). Prie jų pirmosios lentos žaidė tarptautinis didmeistris Sigitas Smaidrys, prie antrosios – pernai gruodžio mėnesį naujuoju Lietuvos šaškių federacijos prezidentu išrinktas meistras Virgilijus Žutautas ir prityrusi Eglė Rutkauskienė.
Sidabro medalius pelnė kauniečiai (28), o bronzos – kaišiadoriečiai (24).
Antrą kartą žaidynių čempionu komandinėse varžybose tapęs V. Žutautas (anksčiau komandoje žaidė su daugkartiniu Lietuvos čempionu Vaidu Puočiausku) liko patenkintas savo pasirodymu: jis tris susitikimai laimėjo ir keturis sužaidė lygiosiomis.
„Kadangi dabar aktyviai niekur nežaidžiu, tai buvau maloniai nustebintas, kai mūsų komandos kapitonas Sigitas Smaidrys mane pakvietė į komandą dalyvauti žalgiriadoje.
Kai 1978 metais atvažiavau į Vilnių, šaškėmis gana aktyviai žaidžiau, patekdavau į Lietuvos čempionatų finalus, kelis kartus buvau antras, laimėjau Lietuvos komandinį čempionatą.
Viską pasiekdavau savo kruopščiu darbu, kelią pirmyn skindavausi savo galva.
Tačiau po to – šeima, vaikai, verslas privertė laikinai pasitraukti nuo šaškių lentos.
Buvo didelė pertrauka, bet po to vėl sugrįžau ir kokius dešimt metų buvau aktyvus šaškininkas.
Kai dabar toks nesu, tai ir sportinė forma nėra labai gera. Bet patirtis padarė savo, daug metų praleidus prie šaškių lentos, ji niekur nedingo.
Kol dar turiu energijos, vadovauju Lietuvos šaškių federacijai, galvoju, daugiau dėmesio skirti vaikams, bendram federacijos darbui, ryšių su žinybomis suderinimui.
Turėtų padėti versle sukaupta nemaža patirtis ir žinios“, – pelnęs aukso medalį kalbėjo buvęs vienos populiariausių verslo valdymo ir apskaitos sistemų Lietuvoje „Rivilė“ akcininkas, kuris buvo smegenys, dariusios tą sistemą.
Lietuvos šaškių federacijos prezidentas pripažino, kad jam žaidynėse, ko gero, sunkiausia buvo žaisti su alytiškiu Donatu Baranausku.
„Partiją buvau kaip ir pralaimėjęs, tačiau išsisukau: pavyko netgi šaškę laimėti ir vos ne visą partiją. Apsidžiaugiau, jog susitikimą galiu baigti ir lygiosiomis.
Daugiausiai malonumo man suteikė gražiu stiliumi iškovota pergalė prieš elektrėniškį Petrą Lažauninką“, – pasidžiaugė V. Žutautas.
Ketvirtą vietą užėmusių alytiškių lyderis D.Baranauskas buvo įsitikinęs, jog jie galėjo tapti ir prizininkais, bet buvo pralaimėtas paskutinysis, lemiamas susitikimas kaišiadoriečiams.
Abi komandos buvo surinkusios po 8 taškus. Alytiškiams būtų pakakę ir lygiųjų, bet pergale džiaugėsi varžovai.
„Šiemet suvažiavo labai stiprios komandos. Pajėgūs buvo vilniečiai, kauniečiai su pajėgiu Lietuvos šimtalangių šaškių čempionu Vaidu Stasyčiu, kurį, tiesa, man pavyko nugalėti.
Mums medaliai išslydo iš rankų, namų sienos nepadėjo. Lyginant su praėjusiais metais mūsų komanda šiemet pasikeitė.
Šaunuolė Ramunė Žekevičienė, kuri visus susitikimus baigė lygiosiomis. Kaip moteriai, tai labai geras rezultatas.
Man pavyko laimėti tris susitikimus ir vieną pralaimėjau. Vėl įgijau patirties“, – įspūdžiais dalijosi D. Baranauskas.
Vyriausias turnyre buvo raseiniškis Alvydas Kavaliauskas, kuriam šiemet sausio 16 dieną sukako 84 -eri. Jis buvo apdovanotas specialiu „Žalgirio“ draugijos prizu.
Šachmatai
Vyko asmeninės varžybos su komandine įskaita. Jėgas bandė 13 moterų ir 40 vyrų, kurie atstovavo 15 ekipų. Kiekvienai jų atstovavo po du vyrus ir vieną moterį. Jie visi žaidė atskiruose turnyruose.
Vyko 7 ratai. Pasak ilgamečio varžybų vyr. teisėjo vilniečio Jono Sidabro, šiemet pajėgią komandą delegavo kauniečiai, kurie buvo reitingo lyderiai.
Varžybų atvyko pasižiūrėti ir Kauno miesto „Žalgirio“ draugijos vadovas Algis Pušinaitis, kuris tvirtai tikėjo savo komandos pergale.
„Žalgirio“ draugijos žaidynės Lietuvoje unikalios tuo, kad kai kurie šachmatininkai praktiškai visus metus nevažiuoja į jokias kitas varžybas, tik į žalgiriečių. Tarkime, Pasvalio, Druskininkų žaidėjų jokiose kitose varžybose nematome, tačiau jie mielai dalyvauja žalgiriadoje, kurios Lietuvoje turi išskirtinumą. Gera sporto bazė, puiki draugiška atmosfera, nuoširdus bendravimas traukia žaidėjus“, – teigė J. Sidabras.
Kaip ir buvo prognozuota, komandines varžybas laimėjo kauniečiai (17 tšk.), aplenkę prizininkėmis tapusias Elektrėnų (15) ir Vilniaus (13) ekipas.
Nugalėtojų komandoje žaidė Paulius Juknis, Pijus Greičius ir Margarita Baliūnienė.
Jų lyderis P. Juknis, laimėjęs visas kovas, tapo vyrų turnyro nugalėtoju (20 tšk.).
„Visos partijos buvo dramatiškos, jos galėjo ir kitaip baigtis, tai, galbūt, būtų turėję įtakos užimamai vietai.
Labai sunkus man buvo pats pirmasis susitikimas su Trakų šachmatininku Vaidotu Buiviu.
Pradžia man visada būna sunki, kol neatslūgsta įtampa. Dar įtemptos buvo ketvirtoji ir šeštoji partijos.
Tačiau viskas baigėsi laimingai ir mums pavyko apginti pernykščius nugalėtojų titulus“, – džiaugėsi P. Juknis.
Vyrų asmeninėse varžybose antras buvo jo komandos draugas Pijus Greičius, o trečias – elektrėniškis Andrius Sarauskas.
Tarp moterų pajėgiausia buvo elektrėniškė Diana Pazerienė, antra – jos komandos draugė Jolanta Ramanauskienė, trečia – vilnietė Berta Rėja Butvilaitė.
Visi draugijos renginiai skirti jubiliejui
LSD „Žalgiris“ draugijos prezidentas Bronislavas Vasiliauskas:
„Visi šiemetiniai mūsų renginiai skirti draugijos 80 metų jubiliejui. Tiek metų mes kartu.
Žmonės jau pasikeitė, kai kurie pasą net kelis kartus pakeitė, bet jie dalyvauja draugijos veikloje ir žaidynėse.
Draugija žiemos ir vasaros žaidynes jau kelerius metus rengia savo lėšomis.
Apmokame teisėjams už darbą, keliones, pamaitiname dalyvius, nugalėtojus ir prizininkus apdovanojome taurėmis ir medaliais, vyriausius atskirų sporto šakų sportininkus – dovanomis.
Žaidynėms kasmet atsakingai rengiamės, jos mums svarbios, yra draugijos veiklos veidrodis.
Dėl apdovanojimų gali varžytis įvairaus amžiaus žmonės nuo 18 iki 60 ir daugiau metų.
„Žalgiris“, ko gero, viena iš nedaugelio nevyriausybinių organizacijų, kuri puoselėja tokias gražias tradicijas.
Draugijos žaidynės visiems Lietuvos sporto žmonėms – žinomas renginys. Jas žino miestų ir rajonų savivaldybių vadovai, sporto skyrių žmonės ir, be abejo, nuolatiniai žaidynių dalyviai.
Žiemą mūsų žaidynių programoje – slidinėjimas, šaškės, šachmatai, stalo tenisas, salės futbolas, o vasarą – tinklinis, krepšinis, futbolas, tenisas.
Jau tampa tradicija žiemos žaidynių varžybas rengtis Alytuje, Vilniuje ir Ignalinoje, o vasaros – Palangoje, kur yra gera ir palanki infrastruktūra, gerai savo darbą išmanantys sporto bazių darbuotojai.
Mūsų varžybose teisėjauja aukšto lygio arbitrai, kurie ištikimai draugauja su „Žalgiriu“ ir niekada neatsisako atvykti į varžybas bei teisėjauti“.












































