Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklose projektai „Futboliukas“ ir „Pradinukų lyga“ tapo neatsiejama vaikų ugdymo dalimi – tai ne tik smagus žaidimas kartu su draugais, bet ir pasėti sveiko gyvenimo būdo daigai ir įsiliepsnojusi meilė futbolui.
LFF Masinio futbolo asociacijos (MaFA) vykdomi projektai „Futboliukas“ ir „Pradinukų lyga“ užtikrina ne tik varžybų ir žinių apie futbolą poreikį, bet ir atliepia platesnę socialinę misiją.
„Futboliuko“ sezonas skaičiais: 404 įstaigos, 29570 vaikai
„Futboliukas“ – tai futbolo rūšis, kuri žaidžiama salėje, lauke ir netradicinėse erdvėse 2×2, 3×3, 4×4 formatais bei įtraukia įvairius pratimus ir užduotis. Toks žaidimas suteikia daug daugiau džiaugsmo nei įprasti komandiniai žaidimai, kadangi visi ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai yra įtraukiami į žaidimą ir gauna progą pasimėgauti žaisdami su kamuoliu. Projektu siekiama skatinti ir stiprinti bendradarbiavimą ne tik tarp vaikų, bet ir tarp skirtingų projekto dalyvių.
Šio projekto tikslas yra suteikti vertingos ir praturtinančios žaidimo patirties vaikams, taip pat suteikti praktinių žinių ir veiklų – nuo matematikos, logikos, priešimo ir taip toliau. Neseniai buvo atnaujinta „Futboliuko“ užduočių knygutė, kurioje vaikai gali atlikti užduotėles kiekvieną mėnesį. Mažiesiems yra sukurtas „Futboliuko“ kalendorius, kuriuo bus apdovanoti konkursų nugalėtojai švietimo ugdymo įstaigose.
„Futboliukas“ šiemet įtrauks apie 2000 mokytojų. Dalis pakalbintų pedagogų pažymėjo, jog panašaus edukacinio projekto Lietuvoje nėra, tad jie pasinaudojo proga užregistruoti kuo daugiau komandų.
„Mane motyvuoja tai, kad dirbu rajono mokykloje, kur yra mažiau galimybių vaikams lankyti įvairius būrelius ir vykti į varžybas, tad šis projektas skatina juos labiau domėtis futbolu. Labai palankiai vertinu „Futboliuko“ edukacinę dalį, pritaikytą vaikams – Lietuvoje to itin trūksta.
Nors dalyvaujame įvairiuose projektuose ir veiklose, pažymėčiau, kad nėra nei vieno daugiau tokio sporto srities projekto Lietuvoje, kuris skirtų šitiek dėmesio užduotims vaikams. Šias užduotis tu gali sutikti ir pritaikyti kasdieniame gyvenime, jos atliepia realybę“, – teigė Vilniaus r. sav. Pagirių gimnazijos fizinio ugdymo mokytoja Ieva Garnytė.
„Labai daug metų dalyvaujame „Futboliuke“ ir nuoširdžiai džiaugiamės būdami jo dalimi. Mūsų vadovės Boženos Zimblienės iniciatyva įsitraukėme ir „Futboliukas“ tapo bendruomenės sujungimo esme. Tarpgrupiniai renginiai tapo „Gabijėlės“ simboliu, nes visa bendruomenė, vaikai, tėvai žaidžia futboliuką, organizuojamos estafetės, rungtys. Pasižymime tuo, kad juose masiškai dalyvauja vaikai nuo lopšelio grupių iki priešmokyklinio amžiaus.
Palinkėtumėme likusiems „Futboliuko“ dalyviams džiaugtis šia patirtimi, organizuoti rungtis ir nestokoti kūrybiškumo“ – Vilniaus lopšelio-darželio „Gabijėlė“ patirtį apibendrino mokytoja Sigita Žusinienė.
FIFA apdovanojimu įvertinta „Pradinukų lyga“ įtrauks 526 komandas ir 10142 vaikus
Būsimo sezono „Pradinukų lygos – iššūkio mėnuo“ edukacinių užsiėmimų savaitės bus išskirstytos į 4 mėnesius, nuo lapkričio iki vasario, siekiant prailginti jų trukmę. Dalyviai turės galimybę ne tik išbandyti save atlikdami pratimus, žaisdami įvairius žaidimus, bet ir atlikdami užduočių knygutes, išmėginti futbolo kamuolio virtuozo Eduardo Butiuto ir Lietuvos moterų rinktinės žaidėjos Gretos Valikonienės paruoštus video iššūkius.
„Pradinukų lyga“ per savo egzistavimo laikotarpį evoliucionavo nuo futbolo žaidynių mokyklose iki edukacinio projekto, skatinančio vaikus susipažinti ir puoselėti sveiką gyvenseną bei aktyvią fizinę veiklą. Pasaulinė futbolo organizacija FIFA įvertino „Pradinukų lygą“ kaip vieną iš geriausių 2024 metais vykdytų projektų ir skyrė prestižinį „FIFA Forward“ apdovanojimą.
Žaidynėse dalyvaujantys pedagogai pažymėjo, kad futbolas greitai įtraukia visą mokyklų bendruomenę bei sėkmingai skleidžia sveikos ir sportiškos gyvensenos įpročius.
„Šiemet sueis treti metai, kaip mano klasė dalyvaus „Pradinukų lygoje“. Per pirmus vienus aš viena su klase dalyvavau, paskui pernai prikalbinau ir kitas mokytojas, kad savo mokinius įtrauktų. Mums labai patiko projektas, nes jame – ne tik futbolas vaikams, bet ir visokie naudingi vaizdo įrašai bei užduotys, kurias jie noriai atlieka namuose ir per pertraukas.
Tikrai, daug mano klasės vaikų įtraukta ir jau lanko užklasines veiklas, susijusias su futbolu. Kitos mūsų gimnazijos klasės irgi patenkintos – ne tik futbolo pratimais, bet ir sveika gyvensena, nes vaikai yra skatinami sveikai maitintis ir laikytis dienos režimo. Vaikai tarpysavyje lenktyniauja skaičiuodami pelnytus taškus, kuris ką geriau atliks. Kai projekto pabaigoje gauname tokias dovanėles vaikams, kurie geriausiai pasirodė, visi lieka labai patenkinti. Tai tikrai geras paskatinimas visos Lietuvos vaikams, kad kartu populiarintume futbolą ir skleistume jo teikiamą džiaugsmą“, – kalbėjo Birštono gimnazijos mokytoja Vilma Augustavičienė.
„Kai su pirmąja moksleivių laida dalyvavome „Pradinukų lygoje“, turėjome itin sportišką klasę, dauguma lankė futbolo treniruotes, o kita klasės pusė taip pat norėjo prisijungti. Kai paskaičiau apie šitą projektą, užregistravau visą komandą ir nuosekliai dalyvaujame lygoje. Praeitais metais mano mokinukai buvo antrokėliai, žiūrėjome visus iššūkius ir per fizinio ugdymo pamokas jie juos atlikdavo, žymėdavome rezultatus lentelėje ir laimėjome išvyką į finalą Kaune. Po jo nenuleidome nosių ir užsiregistravome šiais metais taip pat dalyvauti.
Vaikinai gerai žino, kokie futbolininkai parengė iššūkius, o merginos nelabai pažįsta, bet yra labai sportiškos ir motyvuoja viena kitą. Nuo šios savaitės pradedame atlikti naujus iššūkius. Mokiniai ne tik siekia pergalių, bet kartu ugdosi komandinis darbas, atsakomybė, draugiškumas, pagarba varžovų komandoms. Vaikams ir man tikrai patinka šis projektas“, – teigė Mažeikių Pavasario progimnazijos pradinių klasių mokytoja Rima Tokarczyk.
„Pradinukų lyga“ įtraukia ne tik lietuviškai kalbančius vaikus. Nuo 2022 metų veikianti viešoji įstaiga „Gravitas schola“ yra pirmoji mokykla Lietuvoje, kurioje nemokamai ugdomi įvairių šalių pabėgėlių vaikai ir ji užregistravo 9 komandas. Kūno kultūros mokytojas Roman Lenskyi, dirbantis ir „Žalgirio“ futbolo akademijoje, papasakojo kaip vykdo užsiėmimus.
„Mūsų mokykloje yra labai aktyvūs vaikinai ir jie nori tokių projektų. Viskas prasidėjo nuo dviejų komandų, moksleiviams žaidynės labai patiko ir nuo tada kiekviena klasė suburia po komandą. Turime ir dvikalbę klasę, kurioje viena mokytoja ukrainietė, o kita – lietuvė, tad jos irgi sudarys komandą ir tai bus įdomi patirtis visiems.
Kiekviena klasė tarpusavyje varžosi, skaičiuoja taškus, o pasibaigus taškų įskaitai jie sulaukia simbolinių apdovanojimų. Per vieną pamoką dirbame klasėje su užduotimis naudodami projektorių, o per antrąją sportuojame salėje. Stengiuosi, kad vaikams užduotys neatsibostų, tad jas papildau ir paįvairinu. Pastebiu, kad įvairiapusiškesnės varžybos sukelia dar didesnį jų susidomėjimą futbolu“.
Iniciatyva specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams bei artėjančios salės futbolo žaidynės
Po pusmečio pertraukos atsinaujina iniciatyva „Ženkime į futbolo stadioną kartu“, skirta Lietuvos ikimokyklinio ir pradinio ugdymo įstaigoms, kurios rūpinasi mokiniais, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių. Artėjantis projekto ciklas vyks iki 2025 m. kovo vidurio, tačiau jo poveikis bus ilgalaikis, nes mokyklose dirbantys pedagogai įgis teorinių ir praktinių žinių.
„Džiaugiamės, kad įtraukusis fizinis ugdymas tampa vis aktualesne tema mūsų bendruomenėje bei visi supranta, kad reikalingos pastangos plėtoti bei įtraukti skirtingų gebėjimų žmones. LFF ir MaFA daug metų vykdo įvairius įtraukiojo futbolo renginius, skatinama integracija bendruomenėje bei futbolo organizacijų įsitraukimas“, – teigė asociacijos prezidentas Ignas Marcinkevičius.
Šiuo metu MaFA pradėjo registraciją į salės futbolo žaidynes merginoms ir vaikinams – „MrGolą“ ir „LadyGolą“. Abu projektai įtrauks U12 (5–6 klasių) ir U14 (7–8 klasių) amžiaus grupių moksleivius, o mokyklų komandos nuo spalio 24 dienos jau gali registruotis į abejas žaidynes.
Šių žaidynių privalumas yra tai, kad komandai suburti nereikia daug žaidėjų: salėje žaidžiama 5×5 formatu, žaidimas mažoje erdvėje skatina greitą sprendimų priėmimą, o žaidimo kontrolę palengvina mažiau šoklus kamuolys. Praeitame sezone „MrGolas“ projektas įtraukė 184 komandas, žaidynėse triumfavo Kauno Vinco Kudirkos progimnazijos U12 ir Vilkijos gimnazijos U14 komandos. „LadyGolo“ žaidynės taip pat pasižymėjo masiškumu – iš viso jos sutelkė 166 komandas bei jas vainikavo Utenos Vyturių progimnazijos U12 ir Gruzdžių gimnazijos U14 komandų pergalės superfinaluose Prienų arenoje.
LFF.lt