
Mažųjų dviračių krosas, dažniausiai įvardijimas kaip BMX sportas, Lietuvoje užgimė daugmaž prieš 30 metų Šiauliuose, buvusio dviratininko, o vėliau treneriu tapusio Alberto Rimšos iniciatyva.
Nors šiuo metu jaunųjų sportininkų jau nebetreniruoja, A. Rimša mažųjų dviračių sportu vis dar domisi. Iš ilgų metų darbo su dviratininkais yra prikaupęs galybę patarimų. BMX sporto pionierius Lietuvoje užsiminė, jog savo potencialo maksimumą atletams pasiekti trukdo baimė.
„BMX sporte atmosfera yra labai draugiška. Floridoje (JAV) gyvena viena šeimyna, pas kurią, iš anksto pasiskambinę, apsigyvendavome mes, taip pat čekai, latviai. Lygiai taip pat ir pas mus, pas latvius atvažiuodavo. Manau, kitose sporto šakose to nėra.
Nesvarbu, kad esame priešininkai, bet tas bendravimas padeda tobulėti. Anksčiau mes nuvažiuodavome į varžybas ir bijojome užsieniečių. Olandai, belgai, prancūzai vieni su kitais pažįstami, nes vos ne kiekvieną savaitgalį kartu rungtyniaudavo. Jie jau būdavo drąsūs.
Jungtinėse Amerikos Valstijose vienas dviratininkas vietoj to, kad mintų į priekį, startuodamas pasukdavo pedalus atgal. Visi amerikiečiai stebėdavosi ir klausdavo jo, kodėl jis taip daro, o jis, pasirodo, bijodavo lysti į tą grupę. Anksčiau būdavo linijos ir dviratininkas nuo starto pakylos turėdavo nusileisti savu taku. Dabar blokuoti priešininką ir užlysti gali iškart“, – prisiminimais dalinosi A. Rimša.
Paklaustas apie reikiamus kaštus, norint kultivuoti BMX discipliną, buvęs dviratininkas pripažino, jog šis sportas nėra pigus: „Jei norima važinėti su labai geru inventoriumi, žinoma, nepigu. Geras, naujas dviratis kainuoja brangiai, tačiau nereikia pradėti važinėti su nauju. Jei sportininkas papuls į rinktines, dviratį gaus iš olimpinio komiteto.
Kas iš to, kad naujokui nupirksi dviratį už tūkstantį eurų, jam to nereikia. Jis gali ir su paprastesniu dviračiu iš pradžių važinėti. Sportininkas patobulėjus, gal ir pati sporto mokykla dviratį duos. Jei nepavyksta nusipirkti naujo dviračio, madinga pirkti padėvėtą. Tokį galima nusipirkti už 300 eurų“.
A. Rimša pridūrė, jog dėmesį reikia skirti ne tik įgūdžių tobulinimui treniruotėse, bet ir svarbiausiam BMX sporto atributui – dviračiui: „Dviratį reikia valyti, tvarkyti, kad būtų tvarkingi prižiūrėti stabdžius – jie yra tik gale. Žiūrėti, jog padangos būtų pripūstos. Pagal žmogaus svorį ir padangų storį pučiasi apie 4-5 atmosferas, aišku, nereikia, kad būtų minkštos. Jaučiasi paspaudžius su pirštais“.
BMX sporto privalumas – universalumas.
„Kai kuriose šalyse dėl panašių reikalingų įgūdžių BMX sportą lygindavo su moto sportu. Latvijoje yra daug gerų motociklininkų, vaikystėje lankiusių BMX. Tačiau kai mažųjų dviračių sportą įtraukė į olimpines žaidynes, sportininkai dėmesį skiria dviračiams ir apie motociklus jau nebesvajoja“, – pasakojo A.Rimša.
sportas.info
Projektas „Sportas“ – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Švietimo mainų paramos fondas ir Centrinė projektų valdymo agentūra.
