
Kiekvienais metais Europoje vykstančios automobilių lenktynės „Formula Student“ sulaukia daugiau nei 2,8 tūkst. dalyvių iš įvairių pasaulio universitetų.
Šiose varžybose studentai mokosi kurti realias aukšto lygio sistemas, primenančias „Formulės-1“ lenktynėse naudojamas technologijas.
2026 metais šiose lenktynėse savo jėgas ketina išbandyti ir KTU studentų įkurta lenktynių komanda „Perkūnas Racing Team“.
Pasak Kauno technologijos universiteto Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto (KTU MIDF) Aviacijos inžinerijos studento ir komandos „Perkūnas Racing Team“ prezidento Beno Lukoševičiaus, dalyvavimas šiose aukšto lygio lenktynėse – puiki proga parodyti, kad Lietuvoje studentai geba kurti profesionalius ir veikiančius techninius projektus.
„Formula Student“ studentams suteikia galimybę įgyti praktinės patirties realiame inžinerijos procese. Kurdami komandą norėjome ne tik tobulėti patys ir pritaikyti savo žinias, bet ir sukurti tvirtą pagrindą, prie kurio jau nuo pirmojo kurso galėtų prisijungti nauji studentai. Šis projektas nėra skirtas tik mums – tai ilgalaikė galimybė ateities kartoms kurti, tobulėti ir realizuoti savo idėjas“, – pasakoja B. Lukoševičius, subūręs KTU komandą kartu su bendrakursiu Deividu Mico.
Daugiau nei lenktynės
„Formula Student“ nėra įprastos lenktynės, o labiau inžinerinės varžybos, kuriose vertinamas ne tik automobilio veikimas, bet ir visos komandos darbas. Varžybų metu dalyviai turi pristatyti techninius sprendimus, pagrįsti dizaino pasirinkimus, pateikti verslo planą, paaiškinti, kaip surinko finansavimą ir parodyti, kaip veikia struktūruota organizacija.
„Automobilis prieš varžybas turi pereiti techninę apžiūrą, kuri įvertina jo saugumą ir atitiktį visoms taisyklėms. Dalyvių komandos atlieka pagreičio testą, važiuoja tarp kūgių aštuoneto forma, bando slidumą. Tik sėkmingai įveikus šiuos iššūkius galima patekti į ištvermės bandymą – ilgesnį važiavimą, kurio metu patikrinamas automobilio patikimumas, efektyvumas ir stabilumas“, – apie varžybų niuansus kalba B. Lukoševičius.
Pirmąjį šių varžybų automobilį KTU studentai sukūrė dar prieš gerą dešimtmetį. B. Lukoševičius pasakoja, kad jis vis dar stovi fakultete ir yra puikus įkvėpimas bei pavyzdys, ką galima pasiekti dar būnant studentu.
„Žinoma, per dešimtmetį varžybų taisyklės tapo daug sudėtingesnės ir griežtesnės, todėl naujame automobilyje turėsime pritaikyti nemažai naujų techninių sprendimų. Vis dėlto siekiame sukurti tokį pat įspūdingą, o gal net geresnį rezultatą“, – sako „Perkūnas Racing Team“ prezidentas.
Vienija daugybę sričių
Šiuo metu KTU automobilių lenktynių komandoje yra apie 70 aktyvių studentų iš įvairių KTU fakultetų. Visi jie turi aiškiai paskirstytas atsakomybes – vieni rūpinasi važiuokle, kiti atsakingi už aerodinamiką, elektronikos sistemas ar medžiagų pasirinkimą.
„Taip pat komandoje veikia verslo ir komunikacijos grupės, kurios rūpinasi rėmėjų paieška, finansavimu, viešumu ir socialinių tinklų komunikacija. Komanda veikia kaip organizacija, todėl ugdome ne tik technines, bet ir verslumo bei komunikacijos kompetencijas. Aktyviai ieškome rėmėjų ir pamažu kaupiame finansinius resursus, reikalingus šio ambicingo projekto įgyvendinimui“, – teigia B. Lukoševičius.
Pasiruošti šioms aukšto lygio varžyboms KTU studentams padeda studijų metu įgytos žinios. Komandos prezidentas pirmiausia įvardija, kad studijos suteikė techninių gebėjimų – kompetencijas, dirbant su projektavimo programomis, supratimą apie medžiagas, aerodinamiką ir elektroniką.
„Taip pat labai svarbūs įgūdžiai, susiję su projektų valdymu ir komandiniu darbu. Gebėjimas planuoti, paskirstyti užduotis, spręsti problemas ir bendradarbiauti leidžia efektyviai valdyti tokią didelę komandą. Tikimės, kad šis projektas gyvuos daugelį metų, o komandos vairą perduosime kitoms studentų kartoms, kurios jį toliau plėtos ir tobulins“, – akcentuoja B. Lukoševičius.


KTU informacija