
Pirmasis Lietuvos ralio čempionato etapas jau gegužės mėnesį, o kaip žinia, visas laikas iki varžybų skirtas treniruotėms ir pasiruošimui. Lietuvos ralio čempionas Dominykas Butvilas jau dvejus metus nestartavo profesionaliose varžybose, tačiau iš ralio trasų niekur nepasitraukė – savo patirtimi su sportininkais dalinasi tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje, o artėjantį trečiadienį kviečia į Kaune vyksiantį seminarą pavadinimu „Atrakinkime stenogramą“.
Stenograma – lyg bendras šeimos vaikas
Ralio žiūrovai palaikyti sportininkų trasose susirenka pagal pateiktą starto grafiką, tačiau ekipažai čia savo darbą pradeda keliomis dienomis anksčiau. Skirtingai nei ištvermės lenktynėse, kur iš anksto paruoštą kelio knygą suteikia organizatorius, klasikinis ralis sportininkams prasideda nuo trasos susirašymo, kitaip dar žinomo neformaliu anglišku žodžiu recce. Šio proceso metu, važiuodami ne sportiniu automobiliu, vairuotojas šturmanui apibūdiną kiekvieną prieš akis pasirodantį posūkį, šturmanas jį paverčia užkoduota stenograma, kurią, važiuojant sportiniu režimu, atkartoja vairuotojui.
„Vairuotojas, šturmanas ir stenograma man primena tradicinę šeimą – yra vyras, žmona ir jų vaikas. Tiek vyras, tiek žmona galėtų daug papasakoti apie vaiko auginimą, nes tai yra jų bendras tikslas, kūrinys ir atsakomybė. Panašiai viskas ir su stenograma. Tiek vairuotojas, tiek šturmanas augina savo stenogramą kartu ir abiem yra būtina suprasti, kaip ji sudaroma, kokie yra jos pagrindai ir subtilybės. Kadangi surašymo metu stenogramą diktuoja vairuotojas, o šturmanas ją žymi sąsiuvinyje, manau būtent vairuotojas ir turi paaiškinti kaip ir kodėl jis įvardina dalykus“, – ralio subtilybėmis dalinasi D. Butvilas.
Profesionalus sportininkas sako, kad seminaro dalyviams paaiškins sistemą, kurią ralyje naudoja pats. Dar daugiau – tą padarys ir anglų kalba, nes, pasak D. Butvilo, yra ne vienas ekipažas pasinaudosiantis šios kalbos privalumais savo stenogramoje: „Aš stenogramą pradėjau rašyti 2004 metais ir nenustojau jos tobulinti iki šių dienų. Su tokia patirtim apie stenogramą galėčiau kalbėti valandų valandas.“
Pasitikėjimas vienas kitu yra būtinas sėkmės elementas
„Šturmanai, mano nuomone, yra labai keisti sutvėrimai. Jie yra pakankamai drąsūs patikėti savo gyvybę kitam žmogui, vairuotojui, kuris lekia kaip išmanydamas greičiau siauriausiais, vingiuočiausiais ir sudėtingiausiais žvyriniais keliukais. Tuo pat metu šturmanas prisiima milžinišką atsakomybę, tame kratančiame automobilyje skaityti savo pieštuku sužymėtus užrašus ir simbolius iš sąsiuvinio – diktuoti vairuotojui stenogramą, kuri nupasakoja priešais laukiantį posūkį ir apibūdina kelią“, – neslėpdamas susižavėjimo šia profesija vardina D. Butvilas ir sako, kad pasitikėjimas vienas kitu ralio automobilyje yra būtinas sėkmės elementas.
Lenktynininkas pasitikėjimą čia prilygina bendram ekipažo indėliui į banką, kuris augs ir atneš dividendus priklausomai nuo bendro įdėto darbo ir rezultatų. Jau vien sėsti kartu į sportinį automobilį ir startuoti yra didelis pasitikėjimo ženklas.
„Tam, kad šturmanas pasitikėtų vairuotoju, jis visų pirma turi matyti kad anas žino ką daro. Stenograma, kai vairuotojas dar susirašymo metu diktuodamas abejoja dėl kas antro posūkio, vieną posūkį žymi vienaip, o kitą tokį patį jau įvardina kitaip – nekelia pasitikėjimo. Taip pat vairuotojas negali pasitikėti šturmanu jei jis atrodo nesupranta ką skaito, vietomis pasimeta, nejaučia vairuotojo ritmo. Ekipažo sulipdymas yra svarbus procesas, kuriame aš kaip treneris galiu daug padėti“, – patirtimi dalinasi D. Butvilas.
Seminaras būtinas naujokams ir naudingas pažengusiems
Informacija, kurią dalyviai išgirs seminare, yra būtina ralio naujokams, norintiems pradėti savo ralio karjerą žinant teisingus pagrindus. Taip pat verta apsilankyti ir žmonėms, kurie jau moka rašyti savo stenogramą, mat jie galės palyginti savo įpročius su daugiau nei dvidešimties metų patirtį surinkusio sportininko ir surasti naudingų dalykų, kuriuos integruos į savo stenogramą.
„Žinoma, gali apsilankyti ir tie, kurie net nežino kas tai yra, bet gal norėtų sužinoti, gal kada svajojo atsidurti ekipaže, startuoti lenktynėse. Stenograma ir šturmanavimas – labai įdomi sritis, o gerų šturmanų poreikis visada tik auga.
Taip pat, svarbu paminėti, kad jeigu galvojote kurią kalbą pasirinkti surašymui, seminare bus geriausia proga sužinoti kaip pilnai veikia angliškos stenogramos sistema. Apibendrinant – laukiami visi“, – sako D. Butvilas.
Seminaras vyks balandžio 16 d., 18 val., Kaune, Lietuvos inžinerijos kolegijoje.
Organizatorių informacija