
Turėti gražų kūną ir būti sveikas nori bene kiekvienas žmogus, tačiau ne visi jie, susidūrę su svorio problemomis, atranda jėgų ir noro kažką keisti.
Vieni negali atsikratyti savo mitybos įpročių, kiti neturi valios prakaituoti sporto klube, sako „Impuls“ treneris treneris Janas Tankevičius.
„Lieknėjimas visada bus aktuali tema, žinant, koks maistas dabar siūlomas parduotuvėse. Anksčiau visi sakydavo, kad amerikiečiai nutukę dėl prasto maisto. Dabar tai jau vyksta ir pas mus. Lieknėjimo specialistai kuo toliau, tuo labiau populiarės“, – įsitikinęs treneris.
Mitai pradeda bliūkšti
Badavimas. Ilgą laiką šis žodis daugumai asocijavosi su svorio metimu. Šis mitas po truputį nyksta, žmonės internete randa naudingos informacijos ir supranta, kad kelias gražesnio kūno link atrandamas subalansavus mitybą.
„Pastaruoju metu žmonės skaito, žino, kad badauti nereikia. Dabar pirmiausia klausiama, kaip tinkamai maitintis“, – pokyčius pastebi treneris.
Tačiau, kad ir kiek informacijos yra internete ar jos suteikia treneris, viskas priklauso tik nuo paties žmogaus. J. Tankevičius pripažįsta – pakeisti žmogaus mitybos įpročius itin sunku. Vieniems tai nepavyksta ir tokie žmonės gana greitai meta sportą, kiti neklauso patarimų, todėl labai ilgai laukia rezultatų.
Treneris pasakoja, kad žmonių, turinčių užtektinai valios pakeisti savo gyvenimą, nėra daug. Geriausių rezultatų pasiekia smalsūs klientai. Tokie, kurie patys domisi svorio metimu ir sužinota informacija dalijasi su savo treneriu.
Pavojingiausias – perdirbtas maistas
Treneris savo auklėtiniams leidžia suvalgyti ir cepelinų ar bulvių, svarbu, kad tai būtų daroma nedažnai, mažomis porcijomis ir pirmoje dienos pusėje. Kartais jiems leidžiama suvalgyti ir picos.
„Inkstai ir kepenys irgi turi dirbti. Jie turi atrinkti reikalingas medžiagas, o nereikalingas pašalinti. Organai turi veikti, todėl kartais suvalgius tokio maisto nieko nebus“, – sako jis.
Tačiau J. Tankevičius griežtai rekomenduoja atsisakyti visų perdirbtų produktų. Vienas pavyzdžių – itin mėgstami avižiniai batonėliai, kurie dažnai pavadinami taip, kad keltų asociacijas su sveika gyvensena.
„Siūlau atsisakyti antros, trečios eilės perdirbtų produktų, pavyzdžiui, traškučių, įvairių paplotėlių, batonėlių. Tarkime, ant batonėlio su saldikliais ir dažikliais etiketės, rašoma, kad jis pagamintas iš avižų. Tačiau tai jau nežinia kiek kartų apdorotas produktas, kuriame vitaminų ir naudingų medžiagų beveik nėra“, – pastebi treneris.
Specialistas visų pirma išskiria ne tai, kokį maistą reikėtų valgyti, o tai, kad jis turėtų būti kokybiškas. Nereikėtų pasitikėti ir ant prekių esančiais ekologiškumo užrašais. Jis pataria rinktis natūralių gamtos išteklių produkciją – vištieną, kalakutieną, žuvis, grūdinės kultūros produktus, bulves, kurių dauguma bijo.
Savo klientams po kelių savaičių intensyvaus sporto jis rekomenduoja į racioną įtraukti ir maisto papildų – vitaminų ir mineralinių medžiagų, aminorūgščių, riebalų rūgščių omega, padedančių atsinaujinti pažeistoms raumenų ląstelėms ir papildyti organizmo išnaudotas medžiagas.
Ilgos kardiotreniruotės
Nors J. Tankevičius pažįsta ne vieną žmogų, anstvorio atsikračiusį tiesiog sumažinus maisto porcijas ir susitvarkius racioną, tačiau norint greitai pasiekti rezultatų ir turėti gražų kūną reikia lieti prakaitą ir sporto salėje. Trenerio klientai kardiotreniruotes, trunkančias valandą, lanko 4–5 kartus per savaitę. Prie jų prijungiamos ir jėgos treniruotės su svoriais.
„Mokslininkų tyrimų duomenimis, pirmąsias 22–24 min. darant kardiotreniruotę, sudeginami tik angliavandeniai. Tai pirminis energijos šaltinis. Aišku, laikas gali skirtis – tai priklauso nuo konkretaus žmogaus. Vėliau prasideda riebalų deginimas“, – pasakoja J. Tankevičius.
Nors riebalų deginimo metodikų yra įvairių, trenerio mėgstamiausia yra tokia: pirmąsias 20–25 min. žmogus atlieka didesnio intensyvumo pratimus (t. y. palaiko apie 80 proc. maksimalaus pulso), o kitas 30–35 min. intensyvumas mažinimas. Taip sudeginama apie 500–700 kalorijų.

Treneris turi būti pavyzdys
Kardiotreniruotes J. Tankevičius rekomenduoja ir tada, kai nėra siekiama numesti svorio. Šios treniruotės gerina širdies ištvermę, jų metu organizmas gauna deguonies, gerėja kraujo apytaka ir žmonių savijauta.
Pagerėjusi savijauta ir išvaizda nėra vienintelis motyvacijos šaltinis žmonėms – juo stengiasi būti ir treneris.
„Treneris turi būti etalonas. Jis turi mokėti daugiau už mokinį, sekti naujoves ir atrodyti fiziškai gerai. Pats stengiuosi motyvuoti žmones. Jie mato, kaip maitinuosi, nes atsinešu maisto į darbą. Kartais jiems tai parodau specialiai. Dabar ir socialiniai tinklai visagaliai – įdedi patiekalo nuotrauką ir žmonės pamato“, – mano J. Tankevičius.
Klientų, kurie pasiekę savo norimus tikslus palieka sporto klubą, yra, tačiau tokių – vienetai.
„Dažniausiai žmonės sportuoja toliau. Aš stengiuosi motyvuoti žmogų, kad tai turi tapti gyvenimo būdu. Tie, kurie užsikabina, iš sporto klubo beveik neišeina“, – šypsosi J. Tankevičius.
sportas.info
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
