Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info
Sausio 25 dieną, eidama 93 gyvenimo metus, anapilin iškeliavo žinoma Lietuvos gimnastikos puoselėtoja, meninės ir sportinės gimnastikos sąjunginės kategorijos teisėja, trenerė, daugkartinė Lietuvos šaudymo iš lanko čempionė ir rekordininkė kaunietė Irena Svolkinaitė.
Gimnastika ir šaudymas iš lanko buvo dvi didelės jos aistros. Gimusi Kaune 1929 metais birželio 12 dieną, I. Svolkinaitė iš pradžių susidomėjo gimnastika ir lankė šios sporto šakos pratybas.
Pradėjus pasiekti pirmąsias pergales, ji svajojo apie dar didesnį meistriškumą.
Įsimintini jai buvo 1950 metai. Kaunietė tapo Lietuvos meninės gimnastikos čempione ir baigė Trenerių mokyklą prie Lietuvos valstybinio kūno kultūros instituto (LVKKI), kur gilino žinias gimnastikoje.
Elegantiškai ir pasitempusiai merginai gimnastika ypač patiko, tad ji pradėjo galvoti apie trenerės karjerą.
1956 metais I. Svolkinaitė baigė Kūno kultūros institutą ir, gavusi diplomą, vienerius metus pagal paskyrimą dirbo Lazdijų vidurinėje mokykloje kūno kultūros mokytoja.
Viltis sugrįžti prie didžiosios gimnastikos jai įsižiebė 1957 metais, kai buvo pakviesta dirbti į LVKKI Gimnastikos katedrą.
I.Svolkinaitei institute praleisti 1957-1959–ieji buvo didelių išbandymų metai: ji įgijo nemažai patirties trenerės darbe.
Būtent bedirbant LVKKI, ji susižavėjo dar viena sporto šaka – šaudymu iš lanko ir pradėjo lankyti pratybas, vadovaujant vienam geriausių Lietuvos lankininkų ir treneriui Edmundui Kučinskui.
Vėliau trejus metus (1960-1963) kaunietė dirbo Kauno medicinos institute Fizinio lavinimo dėstytoja, o nuo 1964-ųjų net dvidešimt metų – Kauno vaikų ir jaunių sporto mokykloje gimnastikos vyr. trenere.
1961 metais I. Svolkinaitė pirmą kartą pagerino Lietuvos lankininkų rekordą šaudant iš 30 m nuotolio (216 taškų), kurį po šešerių metų pakėlė iki 299 taškų.
Lietuvos rekordus ji gerino dar 14 kartų, triskart tapo absoliučia Lietuvos čempione (1967, 1969, 1972), o šaudant iš 30 m ir 50 m nuotolių (1967-1968) – Lietuvos čempione. 1967-aisiais Įvykdė SSRS sporto meistrės normą.
Tai buvo I. Svolkinaitės šaudymo iš lanko era Lietuvoje, per čempionatus ji praktiškai neturėjo rimtų varžovių.
Baigusi lankininkė karjerą, I. Svolkinaitė vėl sugrįžo prie gimnastikos: ji tapo meninės bei sportinės gimnastikos sąjunginės kategorijos teisėja ir 1973-1989 metais aktyviai teisėjaudavo įvairiose sąjunginėse varžybose.
1990 metais kaunietei buvo suteikta meninės gimnastikos nacionalinė kategorija.
Sulaukusi garbingo amžiaus, I. Svolkinaitė nebuvo linkusi senti. Ji puikiai jautėsi per savo 85 ir 90 metų jubiliejus, atvykusi į Palangą eidavo į jūrą maudytis.
Pastaraisiais metais I. Svolkinaitę siejo ypač glaudūs ryšiai su Lietuvos moterų sporto asociacijos prezidente Joana Bartaškiene, kuri jaunystėje buvo gero lygio gimnastė ir I. Svolkinaitė jai teisėjaudavo įvairiose varžybose.
„Irena Svolkinaitė buvo neeilinio grožio moteris, simbolis, kaip visos moterys turi prisižiūrėti save ir savo kūną.

Kaip gražiai ir stilingai pagal amžių reikia rengtis, nebijoti būti ryškia ir efektinga.
Iki pat savo mirties niekada ir niekas nematė Irenos bet kaip atrodančios. Ji visada buvo pasitempusi, madinga ir savimi pasitikinti.
Manyčiau, kad tai buvo sportiškiausia ir ryškiausia Kauno, o gal netgi visos Lietuvos dama. Ji tokia ir liks ją visų pažinojusių širdyse“, – sakė J. Bartaškienė.
Lietuvos moterų sporto asociacija dėl I. Svolkinaitės mirties reiškia gilią užuojautą velionės šeimai ir artimiesiems.
Su įžymiąją Lietuvos sporto bendruomenės nare atsisveikinta sausio 25 dieną, ji amžinojo poilsio atgulė Panemunės kapinėse šeimos kape.
* * *
Dėl didelės gimnastikos puoselėtojos, mėgstamai sporto šakai pašventusios savo gyvenimą Irenos Svolkinaitės mirties reiškiame gilią užuojautą velionės šeimai ir artimiesiems
Lietuvos gimnastikos federacija
Sunkią netekties valandą, mirus daugkartinei Lietuvos šaudymo iš lanko čempionei ir rekordininkei Irenai Svolkinaitei, nuoširdžiai užjaučiame velionės šeimą ir artimuosius.
Lietuvos lankininkų federacija