
Treniruotės kokybę lemia ne tik prieš ją daromas apšilimas, tinkamas nusiteikimas ar teisingai parinkti ir su taisyklinga technika atliekami pratimai pačios treniruotės metu. Įtakos tam gali turėti ir tai, kaip sportui yra pasiruošiama dar nė nepravėrus treniruoklių salės durų.
Ką būtų galima atlikti namuose, norint treniruotę padaryti efektyvesne, patarė Lietuvos kultūrizmo ir fitneso federacijos prezidentas, taip pat sporto klubuose „RL Gym“ bei „Positive gym“ asmeniniu treneriu dirbantis Modestas Puišė.
Treneris pabrėžė, jog mityba yra bene svarbiausias komponentas, siekiant patobulinti kūno linijas, todėl jai reikėtų skirti didžiausią dėmesį.
„Mano nuomone, idealiausia yra pavalgyti likus dviem valandoms iki treniruotės. Yra žmonių, kurių medžiagų apykaita yra greitesnė, todėl jiems užtenka ir vienos valandos. Bet tai priklauso ir nuo suvalgomo maisto kiekio.
Vienas iš geriausių variantų yra prieš treniruotę rinktis produktus, praturtintus lėtaisiais angliavandeniais: ryžius, grikius, avižas – jie skaidosi tolygiai. Lėtieji angliavandeniai užtikrina gerą energiją sportuojant ir padeda sudeginti daugiau kalorijų. Nėra taip kaip su kofeinu: organizmas gauna energijos, bet praėjus dvidešimčiai minučių, ji pranyksta. Taip pat prieš treniruotę tikrai tinka valgyti ir vištieną, kalakutieną ar žuvį“, – kalbėjo M. Puišė.
Sveikos gyvensenos specialistas teigia, jog mėgstantys treniruotis ryte, prieš eidami į sporto klubą, neturėtų pamiršti pusryčių. Priešingu atveju, trokštamas pasiekti rezultatas gali būti atitolinamas.
„Jei treniruotė vyksta ryte, dažnai žmonės nevalgo pusryčių ir tai, mano manymu, yra klaida. Mityba, mano akimis, sudaro 60-70 procentų sėkmės formuojant kūną. Mitybos sąskaita mes galime užauginti raumenis ir sumažinti kūno linijas.
Jei kūnas negauna reikiamų maistinių medžiagų, iš pradžių yra naudojami tam tikri rezervai, tačiau jiems pasibaigus, visos pastangos nueina veltui. Maistas yra namų darbai, bet juos atlikti yra sunkiausia“, – šyptelėjo specialistas.
Treneris užsiminė, kokius maisto papildus prieš treniruotę galėtų išgerti sporto mėgėjai, norėdami jaustis energingesni.
„Papildų pasirinkimas priklauso nuo tikslo. Tarp moterų, kurios mažina kūno apimtis, labai populiaru gerti L-karnitiną. Išgėrus jo 20 minučių prieš treniruotę padidės prakaitavimas, bus daugiau energijos.
Vyrai dažniau renkasi BCAA amino rūgštis. Jos lengvai virškinamos ir pakankamai greitai nukeliauja į raumenis, tai turi įtakos mažesniam jų skausmui. Šis papildas tinkamas vartoti ir prieš treniruotę, ir jos metu. Viena BCAA sudedamų dalių yra leucinas – bene pagrindinis elementas, atstatantis raumenis ir skatinantis jų augimą.
Tie, kas sportuoja šiek tiek rimčiau, dažnai naudoja pre-workout‘us. Bet paprastam sportuojančiam juos rekomenduočiau vartoti tik tuo atveju, jei yra jaučiamas labai didelis nuovargis. Praktiškai visų pre-workout‘ų sudėtyje yra pakankamai didelis kiekis kofeino, todėl turintiems aukštą spaudimą tikrai nerekomenduoju jų vartoti. Eiliniam sporto klubo lankytojui nereikėtų jais piktnaudžiauti“, – pastebėjo M. Puišė
Jis pridūrė, jog, norint siekti rezultatų, taip pat reikia ir gerai pailsėti: „20-30 minučių pasnaudimas dieną turi įtakos sportiniams rezultatams. Jei žmogus pamiegojęs jaučiasi geriau, reiškia, kad jam pats organizmas diktuoja, jog jis turi pailsėti.
Aš rekomenduoju klausyti kūno pojūčių. Jei yra norima trumpam nusnūsti, nieko nematau tame blogo. Tačiau jei žmogus atsikėlęs iškart eis sportuoti, siūlyčiau padaryti šiek tiek ilgesnį apšilimą, kad organizmas spėtų išsijudinti“.
Sportas.info
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
