
Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info
Sidnėjaus, Atėnų ir Pekino olimpinių žaidynių dalyvio, pasaulio bei Europos graikų ir romėnų imtynių vicečempiono Mindaugo Ežerskio mama, 82 metų šiaulietė Valentina Ežerskienė nepaiso greitai bėgančių metų.
Kai pradėjo aktyviai sportuoti 1957-aisiais, tai nesustoja iki šių dienų. Jaunystėje ji buvo žinoma Lietuvos ilgųjų nuotolių bėgikė, taip pat įveikė devynis maratonus, iškovojo šalies čempionatų apdovanojimų.
„Maratonus pradėjau bėgioti 1986-aisiais, kuriuos visus bėgau Lietuvoje. Į tarptautinius maratonus man buvo užtrenktos durys, nes abu tėveliai kaip politiniai kaliniai buvo ištremti. Likau našlaitė, mane augino svetimi žmonės, 1955-aisiais su jais ir atsidūriau Šiauliuose“, – pasakoja Valentina.
Šiauliuose ji baigė medicinos mokyklą, tačiau dėl mažo atlyginimo pagal savo specialybę mažai dirbo.
Daugiausiai metų praleido sovietmečiu garsiojoje „Tauro“ televizorių gamykloje.
Per visą savo gyvenimą Valentina buvo aktyvi įvairių bėgimų dalyvė. Jų visų nėra suskaičiavusi, bet galvoja, kad įveikė apie šimtą, o gal netgi ir daugiau.
Vienas mėgstamiausių jos bėgimų – „Gyvybės ir mirties keliu“ Vilniuje, kuris skirtas 1991 metais sausio 13-ąją žuvusiems laisvės gynėjams atminti.
„Keturias dienas tų metų sausį budėjau prie Vilniaus televizijos bokšto, ten buvau ir lemtingąją naktį. Buvo nepakartojamas jausmas ginti gimtą kraštą, nuo tada tapau kare savanore, esu atsargos karo medikė“, – didžiuojasi šiaulietė.
Kai Valentinai buvo išoperuotas klubo sąnarys ir jai bėgioti buvo sudėtinga, šią rungtį iškeitė į plaukimą. Ir vėl laimėdavo medalių per šalies senjorų čempionatus.
Dideliu šiaulietės pomėgiu tapo įvairūs žygiai partizanų takais, kurių stengdavosi nepraleisti. 2015-2016-aisiais ji dalyvavo žygiuose Kaune, Tauragėje, Šakiuose, Radviliškyje, Gargžduose, Klaipėdoje, Palangoje, Kretingoje.
„Tų žygių labai laukdavau, jiems ruošdavausi. Žygių metu esu įveikusi 20, 30 ir net 50 kilometrų.
20 kilometrų nueidavau greičiau nei per keturias valandų. Prisimenu, vieno žygio organizatoriai man siūlė netgi eiti 100 kilometrų.
Bet nenorėjau rizikuoti, būtų per daug“, – šypteli Valentina.
Kai kuriuose žygiuose šiaulietė buvo ne tik žygeivė, bet ir savanorė, dalijo dalyviams kareivišką košę.
Valentina nėra praleidusi nė vieno „Sportas visiems“ festivalio Palangoje, į kurį atvažiuoja su 30-40 fizinį aktyvumą propaguojančiais Šiaulių sporto veteranų klubo entuziastais.
Jų prezidentas Juozas Braslauskas šią nesenstančią senjorę pavadino klubo šviesuliu.
Šiauliečių veteranų sporto klubas, kuriam priklauso ir Valentina, vienija žmones, kurie visą savo gyvenimą pašventė sportui ir iki gyvenimo pabaigos jame išlieka.
Šiemet Valentina Palangoje dalyvavo smiginio varžybose, buvo vyriausia dalyvė ir apdovanota prizu.
„Metai daro savo, po klubo operacijos tenka jau stabdytis. Bet ramiai gyventi negaliu.
Mano gyvenimo devizas: judėsi – gyvensi, nejudėsi – bus viskas. Esu tvirtai įsitikinusi, kad aktyvus gyvenimo būdas – pagrindinis žmogaus variklis.
Kiekviena mano diena prasideda ryto mankšta, pamėtau ir kamuolius. Skauda koją, aktyviau sportuoti negaliu, matyt, be operacijos neišsiversiu“, – apgailestauja senjorė.
Jos namus Šiauliuose puošia ne tik gausūs sporto trofėjai, bet ir 2013-aisiais gautas valstybės apdovanojimas – Gedimino ordino Komandoro kryžius.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
