
Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info
Vilniuje 14-ą kartą surengtos Meksiko olimpinio ir pasaulio vicečempiono Stasio Šaparnio taurės šiuolaikinės penkiakovės varžybos.
Jėgas bandė 56 sportininkai iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių ir Telšių. Kovota trijose amžiaus grupėse.
Jauniausieji (U15) varžėsi dvikovės (plaukė ir bėgo), U17 grupė – trikovės (plaukė, šaudė ir bėgo), U-19 – keturkovės (fechtavosi, plaukė, šaudė ir bėgo) varžybose.
Pamainos startus stebėjo ir nugalėtojus apdovanojo dvi legendos: S. Šaparnis bei Atėnų ir Pekino olimpinių žaidynių medalininkas, pasaulio ir Europos čempionas Andrejus Zadneprovskis.
Per iškilmingą varžybų atidarymą S. Šaparnis, sveikindamas jaunuosius sportininkus, akcentavo, kad norint nugalėti, pirmiausiai reikia įveikti savo silpnybes – kai jos bus nugalėtos, tada bus galima galvoti ir apie pergales.
Būsimąją pamainą sveikino ir Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos prezidentas Genadijus Makuševas, kuris pasidžiaugė, kad pagaliau jauniesiems sportininkams buvo galima surengti pirmąsias varžybas.
Keturi šiauliečių apdovanojimai
Sėkmingai varžybose pasirodė jaunieji šiauliečiai, vadovaujami trenerės Galinos Šidiškienės.
Į varžybas šiauliečių atvažiavo septyni. Nugalėtojais savo amžiaus grupėse tapo Paulė Pužauskaitė ir Jonas Kalaminskas, o Danielius Jodokas ir Deividas Barkauskas – prizininkais.
„Šiauliuose penkiakovės pratybas lanko 18 sportininkų: 8 vyresnio amžiaus, kurie mokosi Šiaulių sporto gimnazijoje, ir 10 pačių mažiausiųjų. Gegužės 8-ąją į Lietuvos U15 ir jaunesnių čempionatą Vilniuje jau atvešime ir mažiukų. Rengiantis sezonui, daugiausiai problemų mums kėlė plaukimas, nes vietos baseine neužteko tikriesiems plaukikams, o ką kalbėti apie mus“, – kalbėjo G. Šidiškienė.
Tačiau šiauliečiai P. Pužauskaitė bei J. Kalaminskas 200 m plaukimo distancijoje pagerino savo asmeninius rekordus ir maloniau nudžiugino savo trenerę.
Su šiais savo auklėtiniais G. Šidiškienė sieja nemažas viltis ir kol kas jos pasiteisina.
„Paulė pratybas lanko vos antrus metus ir šiuolaikinėje penkiakovėje yra dar naujokė. Šaudykloje ji viską pradėjo nuo nulio, o dabar jau šaudo vis geriau. Paulė pradeda iškovoti pirmąsias pergales, yra motyvuota ir tai mane džiugina“,- kalbėjo G. Šidiškienė.
Aukštoko ūgio (186 cm) J. Kalaminskas mokytis į Šiaulių sporto gimnaziją atvažiavo 2018-aisiais iš Telšių, kur anksčiau dirbo G. Šidiškienė.
„Lankiau plaukimą, bet perėjau į penkiakovę. Praėjusiais metais šiose varžybose buvau ketvirtas, o šiemet pavyko nugalėti.
Labai jaudinausi šaudydamas, drebėjo ranka. Šiemet sieksiu išsikovoti teisę dalyvauti U19 Europos čempionate“, – savo planus atskleidė J. Kalaminskas.
Į šiuolaikinę penkiakovę – iš plaukimo
Antrą kartą S. Šaparnio taurės varžybose dalyvavusi Vilniaus S. Konarskio gimnazijos aštuntokė, trenerio Artūro Kalinino auklėtinė Viktorija Truselevič praėjusių metų antrąją vietą šiemet iškeitė į pirmąją.
„Šešerius metus lankiau plaukimą, o į penkiakovę atėjau prieš porą metų. Plaukime nelabai sekėsi, todėl plaukimo treneris man pasiūlė pereiti į penkiakovę. Naujoji sporto šaka labai patinka, jos jau nemesiu. Per šias varžybas pasigerinau savo asmeninį rekordą 800 m bėgimo distancijoje“, – pasidžiaugė V. Truselevič.
Antrus metus penkiakovės pratybas lanko dar vienas trenerio A. Kalinino auklėtinis, J. Basanavičiaus gimnazijos mokinys Danielius Jevensaperis, savo karjerą irgi pradėjęs nuo plaukimo.
Baseiną jis lankė septynerius metus, bet plaukti nelabai sekėsi. Pats susirado penkiakovę ir dabar vyriausiųjų grupėje užėmė antrą vietą.
Vilnietis ypač pasižymėjo bėgimo take, bet šaudyti ir fechtuotis galėjo geriau.
„Per savaitę nubėgu po 60 kilometrų. Savo malonumui laisvalaikiu dar pabėgioju ir Nemėžyje, kur gyvenu. Per šias varžybas gavau gerų pamokų, dabar reikės daugiau dėmesio skirti kitoms rungtims“, – savo pirmąjį interviu davė D. Jevensaperis.
Olimpiniam vicečempionui didelė atgaiva – sodas
Kaip dabar gyvena olimpinis vicečempionas S. Šaparnis, dėl kurio taurės kovojo Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės pamaina?
Jis į varžybas atskubėjo po darbų sode prie Žaliųjų ežerų ir iš karto kalbą pradėjo nuo to, kad ar ne geriau būtų vietoje jo varžybų rengti Simo Žekonio taurės turnyrą.
„Jis – pirmasis Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės čempionas, SSRS sporto meistras, daugiausiai išugdė gero lygio Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės čempionų, stengėsi, kad Lietuvoje klestėtų ši sporto šaka.
Berods, 1953 metais jis kartu su savo bendraminčiais Jerevane dalyvavo šiuolaikinės penkiakovės trenerių kursuose, įgijo neįkainuojamų žinių. Nebūtų Simo, nebūtų ir Šaparnio“, – įsijautęs kalbėjo garsusis sportininkas.
Jis nusiskundė, kad po operacijų turi problemų su kojomis, sunku vaikščioti.
„Didelė atgaiva man – sodas. Ten geriausiai pailsiu ir atsigaunu, užmirštu visus rūpesčius, jaučiuosi žmogumi. Dukra Lina gyvena Rygoje, vis kalbina atvažiuoti pas ją prie jūros, bet dabar, kai karantinas, man geriausiai padirbėti sode, kur didelė ramybė. Kai nebuvo karantino suvaržymų, dukrą aplankydavau tris-keturis kartus per metus“, – sako Stasys.
Per karantiną jis negali pasimatyti ir su savo dviem anūkėmis, 24-erių Gabriele ir 10-mete Elizabete.
S. Šaparnis apgailestavo, kad šiuolaikinės penkiakovės varžybų Lietuvoje mažai vyksta, todėl jas stengiasi žiūrėti per televiziją.
Ar mūsų penkiakovininkai parveš medalį iš Tokijo olimpinių žaidynių? „Bijau ką ir sakyti. Laura turi nemažų šansų tą padaryti. Dabartinė penkiakovė – nenuspėjama, tai didelė loterija“, – atsakė olimpinis vicečempionas.
Nugalėtojų pakyla
U15 grupė
Mergaitės
1.Viktorija Truselevič (Vilnius) 788 tšk.
2. Vakarė Plikūnaitė (Kaunas) 725
3. Karina Kosovaitė (Telšiai) 719
Berniukai
1.Liutauras Valeika (Kaunas) 786
2. Robertas Kijkovskis (Vilnius) 785
3. Džiugas Klevas (Telšiai) 782
U17 grupė
Merginos
1.Paulė Pužauskaitė (Šiauliai) 663
2. Neda Dorosevaitė (Vilnius) 651
3. Karina Gaubytė (Telšiai) 580
Vaikinai
1.Džastinas Jasiulevičius (Vilnius) 891
2. Danielius Jodokas (Šiauliai) 705
3. Nikas Okuska (Vilnius) 679
U19 grupė
Merginos
1.Ugnė Batakytė (Telšiai) 875
2.Patricija Gudlevičiūtė (Vilnius) 407
Vaikinai
1.Jonas Kalaminskas (Šiauliai) 1085
2.Danielius Jevensaperis (Vilnius) 1040
3.Kristupas Batakis (be konkurencijos) 1012
4.Deividas Barkauskas (Šiauliai) 933