
Dominykas Genevičius
Net šeši kalnų mylėtojai iš Lietuvos savaitgalį įgyvendino svarbią savo ambiciją ir tikslą – užkopė į Aliaskos kalnagūbryje esančią aukščiausią Šiaurės Amerikos viršūkalnę Denalį (6190 m).
Iki šiol Denalio viršūnę buvo pasiekę 17 lietuvių, todėl šis skaičius dabar išaugo iki 23.
Mindaugas Šilkūnas, Karolis Dadūra, Martynas Janėnas, Justinas Baranovskis, Mečislovas Mažonas ir Donatas Jaušicas šį tikslą įgyvendino iš trečio karto, mat 2023 ir 2025 metais pasiekti viršūnę nepavyko dėl sudėtingų oro sąlygų.
Kopti į Denalį per metus gali apie 1000 žmonių, būtent tiek išduodama leidimų. Šiemet Lietuvos kalnų mylėtojams kopimas pavyko sklandžiai, nes oras buvo palankus. Su lietuviais tomis dienomis link Denalio kopė apie 50 žmonių, kurie kartu pasiekė paskutinę penktąją stovyklą. Galiausiai Lietuvos šešetas nusprendė paaukoti poilsį ir atskirai nuo visų pasileido viršūnės link.
„Sąlygos šįkart buvo palankios. Keletą kartų smarkiai snigo, bet tai buvo per poilsio dienas. Dėl to oras nesudarė jokių problemų, – pasakojo M. Šilkūnas. – Ant viršūnės buvo itin geras oras. Ketvirtoje stovykloje stebėjome orus, nes reikėjo 2-3 dienų palankių sąlygų, kad pasiektume penktą stovyklą ir nuo jos iškart – ir viršūnę bei atgal. Į penktą stovyklą atvykome antrą nakties, greitai pasistatėme palapines ir ėjome ilsėtis. Nenorėdami rizikuoti su orais, mes šešiese atsiskyrėme nuo kitų alpinistų ir, pamiegoję vos keturias valandas, ryte tęsėme kopimą į viršūnę.“
Nuo paskutinės – penktos – stovyklos kopimas iki viršūnės ir atgal truko 17 valandų.
„Nors vėjo nebuvo, viršūnėje vyravo apie 35 laipsnius šalčio. Iš esmės minčių apie nepasiektą tikslą nebuvo. Kai kopėme čia pirmą kartą, tai buvo labai smarkus vėjas ir audra. 2025 metais pasiekėme penktą stovyklą, bet dėl gausaus sniego kiekio buvo pavojinga lipti toliau. Laukėme kol sniegas nučiuoš, bet taip ir nesulaukėme. Būtent nuo to šlaito neseniai nušliuožė latviai“, – prisiminė M. Šilkūnas.
Gegužės pabaigoje ekspedicijos į Denali kalną Aliaskoje metu įvyko tragiška nelaimė. Keturių patyrusių alpinistų grupė nukrito nuo šlaito, dėl ko žuvo trys Latvijos piliečiai: Inese Puceka, Vija Olte ir Renaras Kunigas-Salakas. Vienintelį išsigelbėjusį Martiną Bilzeną pavyko sėkmingai evakuoti, bet jo būklė išlieka sudėtinga.
Pagerdami savo kaimynus, M. Šilkūnas, Karolis Dadūra, Martynas Janėnas, Justinas Baranovskis, Mečislovas Mažonas ir Donatas Jaušicas, Denali viršūnėje ne tik iškėlė Lietuvos trispalvę, bet ir išreiškė užuojautą bei palaikymą Latvijos alpinistams.
M. Šilkūnas atskleidė, kad jis su draugų kompanija įveikė jau ketvirtąją aukščiausią žemynų viršūnę. Anksčiau jie buvo įkopę į Akonkagvą (Pietų Amerika), Kilimandžarą (Afrika) bei Elbrusą ir Monblaną (Europa). Beje, į Kilimandžarą M. Šilkūnas užkopė su sūnumi Marku.
Tolimesniuose planuose – likusios žemynų viršūnės: Vinsono masyvas (Antarktida), Karstenzas (Okeanija) ir Everestas (Azija). Kaip teigė M. Šilkūnas, šios viršūnės jau reikalaus kur kas didesnio biudžeto, tačiau aistra kalnams padeda įveikti visus iššūkius.
„Turbūt niekas nežino, kodėl mes tai darome. Yra kažkokia ambicija. Šiaip kalnuose fiziškai labai pavargsti, bet psichologiškai pailsi – nuo darbų ir visų rūpesčių. Kalnuose yra visai kitas gyvenimas, kur mūsų visa grupė atsakome vieni už kitus. Kaip tik tarpusavyje pasikalbėjome, kad mėnesį pailsime ir tada spręsime, ką darome toliau“, – šypsojosi M. Šilkūnas.














