
Šeštadienį, gegužės 24 d. simboliniame bėgime „Už jūsų ir mūsų laisvę“ bėgo Ukrainos veteranai, kovose prieš Rusiją, netekę galūnių. Jų dalyvavimas šiame bėgime – bandymas atkreipti dėmesį į iššūkius, su kuriais susiduria su agresoriumi vis dar kovojantys Ukrainos kariai.
Gindami savo šalį, Ukrainos laisvės gynėjai neteko galūnių
Simbolinę 300 metrų trasą „If“ Vilniaus pusmaratonyje įveikė septyni Ukrainos gynėjai. Oleksandras Sakura buvo sužeistas šalia Robotynės, kai užlipo ant prieštankinės minos. Nors dabar ir vaikšto su protezu, 24 m. vaikinas sportuoja, lipa į kalnus bei slidinėja.
Oleksandro Bielovo gyvybę Zaporižės srityje išgelbėjo ginklo draugai. Dėl patirtų sužeidimų 33-ejų vyras neteko kojos.
Buvęs sėkmingas verslininkas Ihoris Krupnovas abiejų kojų neteko, kai jo automobilis užvažiavo ant prieštankinių minų. 58-erių vyras sako, kad pirmą kartą 300 m trasą bėgime jis įveikė dar būdamas vaikas. O dabar ją įveikti buvo šioks toks iššūkis: „Prašiau vaikinų, kad eitų truputį lėčiau, nes man yra sunkiau judėti, aš juk nebeturiu abiejų kojų. Tačiau galiu pasigirti – po reabilitacijos mano rekordas su dviračiu – nuvažiuoti 27 kilometrai. Svajoju įveikti 100 kilometrų, tačiau žmona kol kas dar neleidžia“.
33-ejų Volodymyras Rudkovskis, koją prarado, kai gelbėjo sužeistą mūšio draugą Zaporižės srityje. Į Vilnių su dvimete dukrele Rada ir žmona atvykęs Ukrainos veteranas, dėkodamas Lietuvai už paramą, pabrėžė: „Jūs esate mūsų tautos broliai ir seserys. Jūs esate Ukrainos ambasadoriai. Ir mūsų balsas visame pasaulyje“.
40-metis Oleksijus Guščynas, galūnės neteko dėl priešo drono atakos. Oleksijus tvirtina, kad didžiausia motyvacija nepalūžti buvo visai netrukus, po plataus masto invazijos, jam gimęs sūnus. „Buvome išties nustebę, kai Lietuvoje pamatėme tiek daug Ukrainos vėliavų. Nuoširdžiai dėkojame jums už tokią didelę paramą. Kai esi apkasuose, išgyventi padeda būtent ta mintis, jog yra žmonės, kurie tave remia.“
33-ejų Romas Černenka Vilniaus pusmaratonyje įveikė ne tik simbolinę 300 metrų, bet ir 5 km trasą. Jis įsitikinęs, kad viskas yra įmanoma: „Nebaisu yra kariauti. Baisiau yra būti okupuotam ir pavergtam“.
Kartu su iš Ukrainos atvykusiais veteranais bėgime dalyvavo ir Vilniuje gyvenantis Oleksandras Tereščenka. Buvęs vaizdo operatorius sunkiai sužeistas buvo dar 2014 metais per Donecko oro uosto apsiaustį. Tuomet vyras neteko dešinės rankos, kairės plaštakos, jam buvo stipriai sužalota akis.
Bėgime ukrainiečius palaikė daugybė lietuvių
Kartu su ukrainiečiais simbolinį bėgimą įveikė ne tik pusmaratonio dalyviai, bet ir Užsienio reikalų viceministras Sigitas Mitkus, Lietuvos kariuomenės vadas gen. Raimundas Vaikšnoras, Lietuvos ambasadorius ypatingiems pavedimams Darius Skusevičius, europarlamentaras Paulius Saudargas, Lietuvos karo akademijos kariūnai ir kiti Ukrainos kariams neabejingi Lietuvos žmonės.
Po bėgimo, Valdovų rūmų kiemelyje surengtame uždarame renginyje, kurį vedė visuomenininkas ir šaulys Gabrielius Liaudanskas-Svaras, Ukrainos veteranus pasveikinęs užsienio reikalų viceministras Sigitas Mitkus sakė: „Ukrainos karių drąsa ir atsidavimas yra įkvėpimas mums visiems. Dirbdami kartu su kolegomis Ukrainoje, aiškiai matome, kokių unikalių žinių ir patirties yra sukaupusi Ukraina reabilitacijos, sveikatos apsaugos ir psichikos sveikatos srityse. Matome daug galimybių mokytis iš Ukrainos bei kurti ilgalaikes partnerystes, paremtas abipusiais žinių mainais ir bendru inovacijų kūrimu. Lietuva buvo, yra ir bus su Ukraina“.
Antrindamas viceminstrui ir kreipdamasis į ginklo brolius ukrainiečius, Lietuvos kariuomenės vadas gen. Raimundas Vaikšnoras pažymėjo: „Jūsų pavyzdžiai, kaip reikia rūpintis sužeistais kariais, bus vienas iš mano, kaip kariuomenės vado, kadencijos pagrindinių uždavinių“.
Ukrainoje nuo plataus masto invazijos pradžios sužeista per 390 tūkstančių asmenų
Ši simbolinis bėgimas surengtas Centrinei projektų valdymo agentūrai įgyvendinant reabilitacijos programą, kuri padeda Ukrainos medicinos įstaigoms šalyje susidoroti su beprecedenčiu sužeistų karių ir civilių srautu. Pasak CPVA programos „Co-Create Future of Ukraine“ vadovo Artūro Žarnovskio, nuo plataus masto invazijos pradžios Ukrainoje buvo sužeista per 390 tūkstančių karių: „Tai – išties milžiniškas skaičius. Todėl reabilitacijos srityje Ukrainai turi padėti ir kitos šalys. Nes Ukrainos kariai gina visą laisvąjį pasaulį“.
CPVA programos įgyvendinimo metu numatyta atnaujinti Dnipro nugaros traumų reabilitacijos centrą, rekonstruoti „Unbroken“ reabilitacijos centro padalinį Briukhovičių gyvenvietėje prie Lvivo, atnaujinti Žytomyro reabilitacijos centrą bei stiprinti reabilitacijos ir reintegracijos paslaugas teikiančias institucijas ir organizacijas. Prieš metus pradėtos įgyvendinti programos vertė – 15 mln. eurų. Ją finansuoja Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondas.
Vienintelis būdas išlikti šiame kare – būti drauge
Renginyje dalyvavę asmenys dėkojo labadaros ir paramos fondui „Broliai aitvarai“, kurie remia sužeistus karius ir prisidėjo prie šio bėgimo ir renginio organizavimo. Kampanijos metu surinktos lėšos bus skirtos rugsėjį planuojamai dešimties dienų reabilitacijos stovyklai, kurioje atgauti fizines ir dvasines jėgas galės kariai iš Ukrainos.
Po simbolinio bėgimo surengtame renginyje svečiai galėjo ne tik pabendrauti su ukrainiečių veteranais, paskanauti virtuvės šefo Gian Luca Demarco pagaminto kareiviško risotto, bet ir išgirsti Roberto Petrausko minčių apie bendrą Lietuvos ir Ukrainos istoriją.
„Reikia žinoti, kad vienintelis būdas išlikti šiame kare – būti drauge ir palaikyti savo seses ir brolius viskuo kuo galime. O galbūt ir daugiau. Tiesiausias kelias į pražūtį – galvoti tik apie save. Didžioji Ukrainos pamoka mums – atsisakyti laikyti save auka“, – akcentavo R.Petrauskas.
Centrinė projektų valdymo agentūra























