
Marytė Marcinkevičiūtė
Dienos šviesą išvydo knyga „Lemtingi gimnastikos kerai“ apie legendinę Lietuvos gimnastę Juzefą Zitą Žurauskaitę-Kindurienę.
Ji net 14 kartų tapo Lietuvos sportinės gimnastikos čempione (1961-1965 m.), o per 1967 metų SSRS tautų spartakiadą užėmė ketvirtą vietą atraminiame šuolyje.
Tai labai aukštas pasiekimas, nes tuo metu Europos ir pasaulio čempionatuose bei olimpinių žaidynių sportinės gimnastikos varžybose dominavo SSRS gimnastės.
VYRO DOVANA. „Lemtingi gimnastikos kerai“ – pirmą knygą Lietuvoje apie sportinės gimnastikos atstovę – parašė įžymiosios gimnastės sutuoktinis, garsus Lietuvos ekonomistas, socialinių mokslų daktaras Vytautas Kindurys.
Jis yra paskelbęs 218 mokslinių ir mokslo populiarinimo publikacijų, kuriose gvildenamos ekonomikos, paslaugų vadybos ir rinkodaros problemos, o savo gyvenimo kelią aprašė knygoje „Gyvenimas ir išgyvenimai iš atminties archyvų“.
„Trokšdamas, kad Juzefa Zita Žurauskaitė-Kindurienė netaptų užmaršties auka, sumaniau jos pasiekimus sportinėje gimnastikoje įamžinti knygoje.
Ne ji susirado gimnastiką, o gimnastika ją, tarpininkaujant trenerei Reginai Matusevičiūtei. Gimnastika ją surado ir prisijaukino bei pakerėjo visam gyvenimui.
Knygą paskyriau mielai ir mylimai savo žmonai, nuostabių dukrų Lauros ir Vitos motinai, kuri ilgai nieko nežinojo apie mano paslapčia rašomą knygą.
Nors žmonos pasiekimai gimnastikoje akivaizdūs, apie juos ji kalba kaip apie savaime suprantamą dalyką tarsi atsiradusį iš niekur be didelių pastangų, atsidavimo ir užsispyrimo.
Ji netryško noru, kad būtų rašoma knyga apie jos, įžymios gimnastės gyvenimą. Viską laikiau paslaptyje. Knyga – tai dovana jai 80 metų jubiliejaus proga.
Tai kartu ir savotiška duoklė Lietuvos gimnastikos sportui – kaip visų sporto šakų pagrindui“, – sako knygos autorius V. Kindurys.






KNYGOS PRISTATYMAS. Knyga pirmiausiai buvo pristatyta Vilniuje kartu su giminaičiais, draugais bei buvusiomis gimnastėmis.
Daug šiltų emocijų ir prisiminimų jūra plūstelėjo, gimnastėms vėl susitikus kartu po daugybės metų.
Buvo sukurta užburianti atmosfera, svečiai pakluso renginio vedėjo Šarūno Sabaičio valiai.
Vaizdžiai ir taikliai perskaitytos knygos įspūdžiais dalijosi Danutė Gasiūnienė, šiltus, išskirtinius įspūdžius, prisiminimus pasakojo dukterėčia Nida Noreikienė.
Kalbėjo gimnastas Adomas Jankauskas, įžvalgomis apie 1957-1963 metų bendrystę varžybose pasidalijo pagrindinė varžovė ir gera knygos herojės draugė Vanda Žukauskienė.
Apie neeilinius legendinės gimnastės gebėjimus ir nuveiktus darbus sporto vadybos srityje mintimis įtaigiai pasidalijo Stasė Spetylienė.
Knygos herojė visus išjudino kardiomankštos pratimais. Visi kartu jubiliatei padainavo ,,Ilgiausių metų”.
KERAI NEUŽVALDĖ. Knygos autorius V. Kindurys puikiai atskleidė garsiosios gimnastės gyvenimą, kai ji, augusi palyginti didelėje septynių asmenų šeimoje, vėliau 13 metų atidavė savo mėgstamai sporto šakai ir bręsdama vis dažniau pasvajodavo apie šeimyninį gyvenimą.
Jos sąmonės visiškai neužvaldė gimnastikos kerai, kuriuos Juzefa Zita sugebėjo tramdyti.
1967 metų spalio 27 dieną po poros metų „bandomojo laikotarpio“ įžymioji gimnastė sukūrė šeimą su dideliu sporto entuziastu, lankiusi irklavimo pratybas V. Kinduriu ir be jokių sentimentų mirgėjusią laikraščiuose ir žurnaluose Žurauskaitės pavardę pasikeitė į Kindurienės.
Sutuoktinis knygoje jautriai ir su didele meile aprašo savo žmonos, pulsuojančios gyvenimo aistra ir kaitria meile ne tik sportinei gimnastikai, bet ir artimiesiems, turiningai nustraksėjusių aštuonių dešimčių gyvenimo kelio ruožą.
„Jos keturiasdešimt treji gyvenimo metai spindėjo laimėjimais ir pasiekimais gimnastikoje – kaip sportininkės, trenerės ir gimnastikos mokyklos vadovės.
Aštuonių dešimčių gyvenimo kelio ruože beveik šešias dešimtis sudaro mūsų bendro gyvenimo ir išgyvenimų metai.
Mūsų doro, atsakingo ir prasmingo gyvenimo kaitriai liepsnojantį židinį rūpestingai su meile ir ištikimybe prižiūrėjo tarytum vaidilutė Juzefa Zita.
Tai moteris su angelo širdimi ir kario dvasia, iš prigimties optimistė. Ji, džiaugdamasi gyvenimu, stengiasi nesutelkti dėmesio ties knibždančiais gaivalais, apgaule, nepagrįstu puikavimusi, melagienomis ir bjaurastimis.
Ji gėrisi dorovingumu, sąžiningumu, teisingumu, savitarpio pagalba, nes pati tai skleidžia kitiems“, – rašoma knygoje.






NE VIEN PERGALĖS. Medaliai, diplomai, pagyrimo raštai, padėkos, sporto meistrės ir garbės sporto meistrės ženkleliai, pažymėjimai, iškarpos iš laikraščių ir žurnalų, nuotraukos liudija apie Z.J.Žurauskaitės-Kindurienės, buvusios garsios gimnastės įspūdingą gyvenimo kelio atkarpą, kurioje pasitaikė ne vien pergalių ir šlovės akimirkų.
Buvo ir nuopuolių, skausmo ir nusivylimo. Legendinė gimnastė suvokia , kad gyvenime nebūna amžino džiaugsmo ir amžino skausmo – viskas keičiasi.
Visa tai knygoje „Lemtingi gimnastikos kerai“ aprašo V. Kindurys. Garsioji gimnastė laiminga, kad gali tvirtai ir patikimai atsiremti į savo vyro Vytauto petį ir patirti pagarbos bei meilės jausmus.
Knygos herojė laiminga, kad abu išugdė doras, tvarkingas, išsimokslinusias dukras Laurą ir Vitą, kurios sukūrė tvarias šeimas, kad su jais mielai bendrauja anūkai Martynas, Vytis ir Vainius.
GIMTINĖJE. Knyga buvo pristatyta ir Panevėžio „Kalnapilio” arenoje vykusiame jubiliejiniame renginyje „Gimnastikai – 75″.
Panevėžio gimnastikos sporto jubiliejus sutapo su vienos pirmųjų Panevėžio gimnastės Z.J.Žurauskaitės-Kindurienės jubiliejumi ir apie ją parašyta knyga.
Gražioje šventėje buvo daug sveikinimų, prisiminimų apie Panevėžio gimnastiką, tarta ir daug šiltų žodžių knygai „Lemtingi gimnastikos kerai“.






