
Po kelių savaičių prasidės pirmasis šalyje tarptautinis kombinuoto medžioklinio šaudymo „Grand Prix“. Šiose varžybose šauliams iš visos Europos teks demonstruoti ne tik taiklumą, bet ir discipliną, kurios nesilaikymas gali baigtis ir eliminavimu. Lietuvos kombinuoto medžioklinio šaudymo federacijos (LKMŠF) prezidentas pabrėžia, kad ši sporto šaka iš kitų visų pirma išsiskiria griežtomis taisyklėmis, o dalyvių ginklo laikymo padėtis prieš tam tikras užduotis matuojama net ir centimetrų tikslumu.
„Tiek kombinuoto medžioklinio šaudymo „Grand Prix“, tiek kitose panašaus pobūdžio varžybose ar čempionatuose svarbiausias yra saugumas. Dalyviai rungtyse pasitelkia ginklus, todėl jais naudojantis būtinas atsargumas ir griežtų taisyklių paisymas. Nesilaikant jų – gresia diskvalifikavimas“, – sako Rokas Zabiela, LKMŠF prezidentas.
Viena iš Lietuvos kombinuoto medžioklinio šaudymo „Grand Prix“ rungčių kategorijų – šaudymas į skriejančius taikinius lygiavamzdžiu ginklu. Iki užduoties pradžios, kaip išskiria LKMŠF prezidentas, dalyviai šį ginklą privalo laikyti nuleidę tiksliu keliasdešimties centimetrų atstumu.
„Šioje kategorijoje į taikinius dalyviai šauna po vieną. Kol šaulys laukia atskrendančio taikinio, jis negali prisidėti lygiavamzdžio ginklo buožės prie peties – tuo metu ji turi būti nuleista žemyn 25 cm nuo viršutinės pečių linijos. Tik tuomet, kada į orą yra paleidžiama lėkštė, šauliui leidžiama ginklą atremti į petį šūviui“, – sako R. Zabiela.
Prieš kiekvieną šūvį lygiavamzdžiu ginklu į skriejančius taikinius, dalyvis jį užtaiso dviem šoviniais. Anot R. Zabielos, kiek kitokia ginklo užtaisymo specifika taikoma naudojant graižtvinius ginklus, skirtus šauti į stacionarias figūras.
„Priešingai nei lygiavamzdžiai, graižtviniai ginklai prieš varžybas yra sveriami – jie negali viršyti 5 kg svorio ribos. Apžiūros metu taip pat patikrinama, ar juose nėra specialiai įmontuotų dalių, pavyzdžiui, kokių nors taikymąsi lengvinančių neoriginalių ginklo detalių. Taip pat į šio ginklo dėtuvę galima dėti tik po vieną šovinį, o jis pirmą kartą užtaisomas tik po teisėjo komandos“, – sako jis.
Kaip teigia LKMŠF prezidentas, dalyviai šio ginklo rungtyse privalo laikytis griežtų laiko limitų ir saugumo instrukcijų: „Kadangi į stacionarias figūras galima šauti po 5 kartus, dalyviui skiriamos 5 min. šūviams atlikti. Po 5 min. teisėjas signalizuoja švilpuku, skelbdamas šaudymo pabaigą – tuo metu šauliai turi pasirūpinti, kad jų ginklai būtų saugūs ir neužtaisyti bei patraukti iš šaudymo lango. Kol yra keičiami taikiniai, dalyviams galima pasiruošti ir į specialų dėklą susidėti kitus 5 šovinius. Pakeitus stacionarias figūras vėl laukiama teisėjo leidimo užtaisyti ginklus ir komandos „ugnis“, po kurios galima pradėti šaudyti. Taip viskas kartojasi visose penkiose graižtvinio ginklo rungtyse šaunant į stirnos, gemzės, lapės, stovinčio ir judančio šerno figūras.“
LKMŠF prezidentas teigia, kad viena šios kategorijos užduočių – šūviai į bėgančio šerno taikinį – turi tam tikras išimtis. Anot jo, šaulys prieš iššaudamas gali patikrinti taikinio judėjimo kryptį, laikant į jį nukreiptą ginklą.
„Tai vienintelė rungtis, kurioje dalyviams leidžiamas šis manevras. Bėgantis šernas horizontaliai juda tiek į dešinę, tiek į kairę pusę, tad prieš šaunant šaulys turi galimybę su neužtaisytu ginklu patikrinti taikinio judėjimo greitį ir pasirinkti, iš kurios pusės pirmiausia judės ši figūra prasidėjus rungčiai. Iki jos šaulys privalo laikyti ginklą nuleidęs 25 cm nuo pečių linijos, o jį pakelti leidžiama iškart pradėjus taikiniui judėti. Šioje rungtyje šaulys ginklu lydėdamas
objektą iš anksto žino, kur paleis šūvį, nes kitu atveju bėgančio šerno figūra pasislėps už uždangos ir nepavyks pelnyti taškų“, – teigia R. Zabiela.
Jis priduria, kad į šį taikinį šauna ne visi dalyviai iškart: „Į bėgantį šerną šauna po vieną šaulį, o į likusias stacionarias figūras – po 12 dalyvių.“
Pirmasis tarptautinis Lietuvos kombinuoto medžioklinio šaudymo „Grand Prix“ vyks gegužės 31 d. – birželio 1 d. Švenčionių rajone esančiame „Ehunt“ moderniausiame ir didžiausiame Rytų Europoje šaudymo centre.
Maniac