
Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) vykdomasis komitetas patvirtino 2028 m. Los Andželo olimpinių žaidynių (LA28) programą ir sportininkų kvotas. LA28 programoje, kurioje iš viso numatyta 351 varžybos dėl medalių – 22 daugiau nei 2024 m. Paryžiuje (329) – paliekama pagrindinė 10 500 sportininkų kvota. Penkioms LA28 organizacinio komiteto pasiūlytoms sporto šakoms (beisbolui arba softbolui, kriketui, „flag“ futbolui, lakrosui ir skvošui) skirtos papildomos 698 kvotos vietos.
Galimybė sprinteriams plaukikams
IOC Vykdomasis komitetas vienbalsiai pritarė „World Aquatics“ pasiūlymui į 2028 metų Los Andželo olimpines žaidynes įtraukti visas 50 m distancijos rungtis. 50 m plaukimo nugara, delfinu ir krūtine vyrų ir moterų rungtys „SoFi“ stadiono baseine Inglvude sukurs didelio greičio azartišką atmosferą.
Tai reiškia, kad plaukime pirmą kartą olimpinių žaidynių istorijoje bus varžomasi net dėl 41 medalio komplekto – šešiais daugiau nei praėjusiais metais Paryžiuje.
Iki šiol olimpinėse žaidynėse trumpiausioje – 50 m distancijoje – varžydavosi tik laisvuoju stiliumi plaukiantys sportininkai. Los Andžele vyks 50 m plaukimai tiek krūtine, tiek peteliške, tiek nugara.
Tai gali būti puiki žinia Lietuvai, nes moterų 50 m plaukimo krūtine pasaulio rekordas vis dar priklauso Rūtai Meilutytei (29,16 sek.). Priimtais sprendimais džiaugiasi ir Lietuvos tautinis olimpinis komitetas.
„Tai tikrai laukta ir džiugi žinia Lietuvos sportui. Tikimės, kad tokie faktoriai dar labiau motyvuos Londono olimpinę čempionę Rūtą Meilutytę sieti savo sportinius tikslus su Los Andželu. Faktas, kad šios rungties pasaulio rekordas dar nėra pagerintas ir priklauso mūsų plaukikei, labai motyvuoja. Apskritai, matome link ko eina olimpinių žaidynių programa – visos dinamiškos ir greitos rungtys, sukaustančios žiūrovų dėmesį, sulaukia vis daugiau dėmesio ir pripažinimo“, – sakė LTOK Olimpinio sporto direktorė Agnė Vanagienė.
R. Meilutytė tapo Londono olimpinių žaidynių čempione plaukdama 100 m krūtine, tačiau vėliau daugiausiai pergalių Europos bei pasaulio čempionatuose pasiekė neolimpinėje 50 m distancijoje.
50 m plaukimo krūtine rungtyje R. Meilutytė 2022 ir 2024 metais tapo pasaulio čempione.
Lyčių lygybės siekis komandinėse sporto šakose
Pirmą kartą istorijoje visose komandinėse sporto šakose bus bent tiek pat moterų komandų, kiek ir vyrų komandų, o vandensvydis bus papildytas dviem moterų komandomis, taip pasiekus 12 moterų ir 12 vyrų komandų.
Priimant sprendimą dėl sportininkų kvotų ir varžybų skaičiaus, svarbiausias aspektas buvo lyčių pusiausvyra. Pradinėje sporto programoje, kuri numato 10500 sportininkų, moterų sportininkių yra 5333, o vyrų ‒ 5167. Papildomos sporto šakos papildys šį skaičių 322 sportininkėmis ir 376 sportininkais vyrais. Be to, varžybų programa papildyta šešiomis mišriomis rungtimis. Iš 351 varžybų, 161 bus moterų, 165 vyrų varžybos ir 25 mišrios rungtys.
Galinga platforma sportininkėms
Sporto karalius futbolas pirmą kartą olimpinėse žaidynėse turės daugiau moterų komandų – Los Anžele dėl čempionių titulo varžysis 16 moterų komandų, o vyrų komandų bus 12.
Įtraukus boksą, kurį 2025 m. kovo mėn. patvirtino IOC sesija, LA28 sporto programą sudaro 31 sporto šaka, dar penkios sporto šakos, kurias pasiūlė Organizacinis komitetas ir kurias IOC patvirtino 2023 m. Los Andžele boksas taip pat atvers daugiau galimybių moterims – numatyta papildoma moterų svorio kategorija užtikrina visišką lyčių pusiausvyrą visose varžybose, kartu išlaikant vienodas vyrų ir moterų sportininkų kvotas, kaip buvo 2024 m. Paryžiaus olimpinėse varžybose.
IOC taip pat numatė pokyčius vandensvydyje – dvi papildomos moterų komandos užtikrins visišką lyčių pusiausvyrą pagal sportininkų kvotas ir komandų skaičių.
Vienas iš būdų siekti lyčių lygybės yra mišrios rungtys, Los Andžele numatyta dar daugiau naujovių.Visose šiose sporto šakose ar disciplinose ‒ šaudymas iš lanko, lengvoji atletika (4×100 m mišri estafetė), golfas, gimnastika, pakrančių irklavimas ir paplūdimio sprintas, taip pat stalo tenisas ‒ atsiras naujos mišrių komandų varžybos.
Naujos medalių galimybės ir naujovės
Pakrančių irklavimo paplūdimio sprinto varžybose debiutuos moterų vienvietės (CW1x), vyrų vienvietės (CM1x) ir mišrios porinės dvivietės (CX2x).
„Tai yra svarbus žingsnis Lietuvos irklavimui, kaip žinome, turime stiprių šios rungties atstovų. Tikėsimės juos išvysti olimpinėse žaidynėse. Lietuvos sportui dar vienas svarbus pokytis Los Andžele bus tai, kad į programą įtrauktos skriemulinių lankų varžybos – čia taip pat turime du stiprius mūsų šalies atstovus Ingą ir Ugnių Timinskus, kurie tikrai turi potencialo kovoti dėl olimpinių kelialapių“, – komentavo LTOK Olimpinio sporto direktorė A. Vanagienė.
Laipiojimo sporte nuo šiol atskiriamos boulderingo ir „lead“ laipiojimo varžybos, už jas bus skiriami atskiri medaliai, todėl sportininkams atsiras naujų progų sužibėti.
Paryžiaus olimpinėse žaidynėse 3×3 krepšinyje Lietuvos komanda iškovojo bronzos medalius, svarbiausiame sporto renginyje varžėsi tik 8 stipriausios komandos. Dabar nuo Los Andželo olimpinėse žaidynėse dalyvaus po 12 moterų ir 12 vyrų komandų.
24 iš 31 tarptautinės olimpinių sporto šakų federacijos pateikė prašymą pakeisti 2024 m. Paryžiaus olimpinių žaidynių programą. Iš viso buvo prašoma 46 naujų rungčių (16 vyrų / 17 moterų / 13 mišrių), iš kurių šešios potencialiai galėjo pakeisti esamas rungtis, taigi iš viso buvo prašoma 40 naujų rungčių. Iš viso prašyta 772 papildomų kvotų vietų prie pradinės sporto šakų ir varžybų programos, apimančios 10500 sportininkų (339 vyrai / 433 moterys).
Varžybų programos principai
Los Andželo vasaros olimpinių žaidynių programa buvo parengta remiantis prašymais, kuriuos tarptautinės sporto federacijos pateikė Tarptautiniam olimpiniam komitetui. IOC vykdomasis komitetas sprendimą priėmė vadovaudamasi Olimpinių žaidynių programos komisijos rekomendacija ir 2023 m. patvirtintais principais, kuriuose nurodyta, kad žaidynėse turėtų būti užtikrinta lyčių lygybė, jos turėtų būti patrauklios pasauliniu mastu, rengiamos rentabiliai ir atsižvelgiant į sprendimų sudėtingumą, ir orientuotos į sportininkus.
Organizaciniai darbai vyksta ir Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete. Jau kitą mėnesį vyks atvirų durų dienos Los Andžele Misijos vadovams, kur dalyvaus LTOK Olimpinio sporto direktorė A. Vanagienė.
ltok.lt