
Habilituotas mokslų daktaras, profesorius Albertas Skurvydas pasidalino ir patarimais žmonėms, kurie jaučia norą imtis aktyvesnės veiklos, užsiimti sportu ar apskritai pradėti labiau rūpintis sveikata, tačiau nuolat pritrūksta motyvacijos ar nežino, nuo ko pradėti.
„Iš pradžių derėtų išeiti pasivaikščioti 10–15 minučių greitesniu nei vidutiniu tempu. Tai duotų startą procesams ir galbūt padėtų užsikabinti už šios veiklos. Vėliau galbūt tuos pasivaikščiojimus ilginti iki valandos, ėjimui rinktis gražią, patrauklią aplinką, nekeliančią streso. Derėtų pagalvoti ir apie probiotikų naudojimą bei sveikesnę mitybą apskritai. Svarbus ir miego režimas, patartina užmigti iki 23 val. vakaro“, – patarimus dalija profesorius.
A. Skurvydas taip pat užsimena ir apie lietuvių ypač mėgstamą veiklą – tai kaitinimąsi pirtyje. Profesoriaus teigimu, nors karštis gali duoti naudos kūnui, šiuo klausimu derėtų atrasti taisyklę – geriau dažniau, bet trumpiau.
„Daugiau naudos duos du ar trys apsilankymai per savaitę pirtyje penkiolikai minučių nei nuėjimas vieną kartą per savaitę, bet valandai. Šiuo metu su Lietuvos dviratininkais atliekame tyrimus ir pristatysime projektą, kurio tikslas – keisti pirties kultūros įpročius, įdiegti suvokimą, kad dažnesni, tačiau trumpesni apsilankymai yra naudingesni. Veiksmingiausia būti iki suprakaitavimo, todėl ir galima daryti išvadą, kad 15 minučių yra optimalus laikas“, – teigia prof. A. Skurvydas.
Tiesa, anot profesoriaus, ateityje bus ir kitas kelias, vedantis į geresnės sveikatos ir savijautos kūrimą. Tai – šiuo metu kuriami vaistiniai preparatai, galintys atstoti įvardytus komponentus, pavyzdžiui, mitybą, judėjimą, sportą.
„Ši technologija nėra ypač tolima – ji jau po truputį skinasi kelią į rinką. Produkto esmė yra į vieną tabletę sudėti, pavyzdžiui, 10 ar 15 ypač efektyvių medžiagų, kurios atlieka judėjimo, badavimo ir kitas funkcijas“, – nurodė pašnekovas.
Žiūrėdamas į dar tolesnę ateitį, siekiančią daugiau nei dešimtmetį, sveikatos specialistas prognozuoja, kad tablečių, galinčių visiškai atstoti sportą, išties atsiras.
„Jau šiandien mano stalčiuje guli vitaminų ir medžiagų, apie kurias neseniai dar negalėjau pagalvoti, tad tikėtina, kad po daugiau nei dešimties metų sportinę veiklą pakeičiantys preparatai irgi bus absoliučiai įprasti“, – mintimis dalijasi Vilniaus universiteto ir Vytauto Didžiojo universiteto judesių, sporto ir sveikatos mokslų profesorius.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.
