
Padėti aktyviai gyventi ir stiprinti sveikatą įtraukiant fizinį aktyvumą niekada nėra per vėlu. Tuo neabejoja projektą „Fizinės gerovės ir sveikatos stiprinimo programa senjorams“ įgyvendinusi UAB Treniruočių pasaulis „Plaukimo šeima“ komanda.
Projektas, bendrai finansuotas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, startavo pernai liepą.
Per 12 mėnesių net 240 vilniečių, sulaukusių 65 metų ir vyresnių, buvo surengtos 288 treniruotės vietoj 240 planuotų. Projektas įgyvendintas „Plaukimo šeimos“ baseine, taip pat buvo įrašyta 12 teorinių paskaitų sveikatos temomis. Projekto tikslas – padidini senjorų fizinio aktyvumo lygį, fizinį pajėgumą ir sveikatos raštingumą – buvo įgyvendintas su kaupu, nors užsiėmimai su tokio amžiaus asmenimis projekto rengėjams buvo dar nepatirtas iššūkis.
Paprastai baseinas „Plaukimo šeima“ organizuoja grupines ir asmenines plaukimo pamokas vaikams nuo 3 metų.
Tuo metu projekte „Fizinės gerovės ir sveikatos stiprinimo programa senjorams“ teko dirbti su visai kitokia tiksline grupe – senjorais nuo 65 iki 84 metų.
„Projektu buvo sprendžiama Vilniaus miesto senjorų nuo 65 metų dėl tinkamo fizinio aktyvumo ir sveikos mitybos žinių pagrindų trūkumo kylančios sveikatos problemos – traumos dėl kritimų, lėtinės neinfekcinės ligos. Problemai spręsti pasitelkėme specialiai senjorams sudarytą naują „Plaukimo šeimos“ baseino trenerių programą, kuri apėmė mankštas vandenyje su specialiai įsigytu sporto inventoriumi ir sveikos mitybos paskaitų ciklą. Kiekviena senjorų grupė visiškai nemokamai tris mėnesius po tris kartus per savaitę po 60 minučių buvo įsitraukusi į projekto veiklas“, – pasakojo viena „Plaukimo šeimos“ įkūrėjų, trenerė Giedrė Visockytė.
Būtent šiam projektui buvo įsigytas naujas inventorius, kuris leido mankštas vedantiems specialistams išplėsti pratimų spektrą ir padidino naudojamų pratimų įvairovę. O saugumui užtikrinti, buvo įsigyti specialūs diržai padedantys senjorams išsilaikyti vandenyje.
Naujosios programos vykdymą užtikrino turimi 27 kvalifikuoti plaukimo treneriai, parengti pagal „Plaukimo šeimos“ ištobulintą programą ir užsienio metodikas.
Vienas iš trijų „Plaukimo šeimos“ turimų skirtingų lygių baseinų buvo skirtas išskirtinai projekto dalyvių užsiėmimams. Saugumą čia nuolat užtikrino kvalifikuoti gelbėtojai, kurie periodiškai testuojami ir yra apmokyti suteikti pirmąją pagalbą bei naudotis defibriliatoriumi.
Fizinis krūvis buvo dozuojamas laikantis individualumo principo ir atsižvelgiant į sportuojančiojo amžių, lytį, asmeninį bendrą fizinį pajėgumą, kūno svorį, lėtinius susirgimus.
Visų programos užsiėmimų metu kiekvieno dalyvio fizinėms galimybėms buvo taikomas individualus kvalifikuotų trenerių ir gelbėtojų dėmesys, buvo laikomasi principo – geriau lėčiau, lengviau, bet kokybiškai, siekiant išlaikyti aukštą senjorų motyvaciją dalyvauti veiklose bei gaunamo pasitenkinimo veiklomis lygį.
Projekto metu kiekvienai grupei, kuri tris mėnesius dalyvavo senjorų sveikatos stiprinimo programoje, nuotoliniu būdu buvo surengtos paskaitos. Iš viso nufilmuota ir sumontuota 12 paskaitų – po keturias apie sveiką mitybą ir sveikatinamąjį fizinį aktyvumą bei keturi seminarai savitestavimo temomis. Jas peržiūrėjo 81 proc. projekte dalyvavusių senjorų.
Paskaitose daug kalbėta apie maitinimuisi skirtas rekomendacijas, maistinės energinės vertės poreikius senyvo amžiaus organizmui, vitaminus, mineralus ir kitus svarbius dalykus, reikalingus norint sveikai ir tvariai maitintis.
„Projekte numatytus tikslus pasiekėme su kaupu. Padidėjo jame dalyvavusių senjorų fizinis pajėgumas, lankstumas, ištvermė, raumenų jėga, koordinacija ir pusiausvyra. Dėl įgytų naujų įgūdžių, sustiprinto raumenyno, pusiausvyros centro darbo bus išvengta traumų dėl kritimų, pagerės vyresnių vilniečių gyvenimo kokybė“, – neabejoja G.Visockytė.
Pasibaigus projektui paslauga tęsiama už priimtiną senjorams įkainį ir turi didelį susidomėjimą, nes likusios tik kelios laisvos vietos.
Projektas „Fizinės gerovės ir sveikatos stiprinimo programa senjorams“ (SRF-FAV-2022-1-0771) bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.