
Marytė Marcinkevičiūtė
Geriausios Lietuvos žolės riedulio moterų ir vyrų komandos baigė savo pasirodymus Europos klubų čempionatuose.
Jie vyksta trijuose lygiuose – I, II ir III. Lietuvos čempionai dalyvavo I lygio varžybose: Šiaulių „Ginstrektė-ŠSG“ moterys kovojo Turkijoje, o klubo vyrai – Kroatijoje.
Europos klubų III lygio čempionate jėgas Gibraltare bandė Vilniaus „Žuvėdros“ vyrai.
Lietuvai čempionatuose skiriama po dvi vietas
Lietuvos žolės riedulio federacijos (LŽRF) prezidentas Leonardas Čaikauskas pasakojo: „Pagal Europos žolės riedulio federacijos reglamentą kiekviena šalis pagal skiriamą kvotą siunčia savo klubus į Europos čempionatus.
Stambiausios žolės riedulio šalys (Vokietija, Anglija, Ispanija, Olandija, Belgija ir kitos) Senojo žemyno čempionatuose gauna po 6-8 vietas moterų ir vyrų turnyruose.
Lietuvai skiriamos po dvi vietas moterų ir vyrų varžybose. Iki šiol LŽRF į čempionatus deleguodavo po dvi komandas.
Tačiau per pastaruosius porą metų moterims atstovauja tik Šiaulių „Ginstrektė- ŠSG“.
Žolės riedulys turi savo Eurolygą, kurioje dalyvauja pačios stipriausios 12 komandų ir jų žaidimą stebi iki 10 tūkst. žiūrovų.
Mažos šalys dalyvauja „Trophy“ ir Europos čempionatų I, II ir III lygių turnyruose, kuriuose jėgas bando po 8 komandas.
Dvi geriausios jų patenka į aukštesnio lygio čempionatą, o dvi iškrenta į žemesnio lygio.
Visuose moterų ir vyrų turnyruose, įskaitant ir Eurolygą, jėgas bando apie 64 klubai: moterų paprastai būna iki 28, o vyrų – iki 36 komandų“.
Pandemija stipriai paveikė moterų komandas
Kas gi atsitiko su Lietuvos žolės riedulio moterų komandomis? LŽRF prezidentas apgailestauja, kad COVID-19 pandemija labai stipriai paveikė šalies moterų žolės riedulį.
Sumažėjo komandų, žaidėjų. 2009 metais Europos uždarų patalpų U21 čempionėmis tapusios ir Europos jaunimo čempionate šeštą vietą užėmusios mūsų žolės riedulininkės su trispalve pirmą kartą dalyvavo pasaulio čempionate Bostone.
U21 čempionių rinktinei atstovavo pajėgios Ramunė Petrauskaitė, Jūratė Juodytė, Ernesta Kalinauskaitė, Simona Grubliauskaitė, Ugnė Chmeliauskaitė ir kitos, kurios žaidė iki 2020 metų, COVID-19 pandemijos pradžios.
Šiandien toms sportininkėms – 32-33 m., kaip sakoma, pati žolės riedulio branda.
Tačiau žaidėjos žolės riedulio lazdų jau neima į rankas, jos tapo mamomis, augina atžalas, susirado kitų veiklų.
„Jaunoji karta, atėjusi pakeisti čempionių, neprilygsta savo meistriškumu, krito konkurencija moterų klubuose.
Su moterų žolės rieduliu situacija gana liūdna. Anksčiau Lietuvos čempionatuose A ir B divizionuose dalyvaudavo 10 moterų komandų (įskaitant ir dublerių komandas), buvo nemaža konkurencija, o dabar teliko vos penkios.
Ispanijoje, Anglijoje, Olandijoje, Belgijoje žolės riedulį žaidžia apie 100 moterų klubų ir mūsų žolės riedulininkėms sunku joms mesti rimtą iššūkį, aukščiau savo bambos neįmanoma peršokti.
Nepaisant to, Lietuvos moterų rinktinė šiandien yra tarp stipriausių Europos 16 komandų, praėjusiais metais neiškrito į žemesnį Europos čempionatą III. Tačiau komandą nėra paprasta išlaikyti.
Geresnė padėtis su vyrais. Sunkius kovido metus jų komandos atlaikė, nebuvo nuosmukių ir praradimų.
Tačiau kai kurie Šiaulių ir Širvintų žaidėjai atsisako atstovauti Lietuvos vyrų rinktinei.
Lietuvoje yra puikios, atitinkančios tarptautinius reikalavimus žolės riedulio aikštės Vilniuje, Šiauliuose ir Rudaminoje.
Kaip mažai šaliai, tai tikrai nemažai. Tačiau gerų aikščių trūksta Širvintose, Kelmėje.
Vis laukiame Tarptautinės žolės riedulio federacijos susitarimo su įmonėmis, kurios žolės riedulio dangą, tinkančią mėgėjiškam futbolui ir žolės rieduliui, gamina pagal naujausius technikos išradimus.
Širvintiškiai pasistatė futbolo stadioną, tačiau žolės riedulininkų ten neįsileidžia, be to, komandos ten ir nesiveržia – mat stadione yra aukšta sintetinė žolės danga, kurios plaušeliai yra pripildyti gumos ir vasarą ant tos dangos temperatūra siekia net iki 50 laipsnių“, – pasakoja L. Čaikauskas.
Vieninteliai medaliai – Vilniaus „Žuvėdros“ vaikinams
Kalbėdamas apie Lietuvos žolės riedulio klubus, LŽRF vadovas akcentuoja, kad klubinė sistema suformuoja šalies moterų ir vyrų rinktines.
Jeigu klubuose žolės riedulininkai dirba profesionaliai, tai jų žaidėjai į Lietuvos rinktinę patenka, jau sukaupę patirties.
Kaip vertinti mūsų klubų pasirodymą Europos klubų čempionatuose?
Vieninteliai Vilniaus „Žuvėdros“ vaikinai, dalyvavę čempionato III turnyre Gibraltare, iškovojo bronzos medalius.
Ganėtinai jaunai komandai atstovavo 18 sportininkų, kurių 7 žaidėjai buvo jaunesni nei 18 metų ir jie į Gibraltarą vyko su specialiais tėvų leidimais.
Klubų čempionate III vilniečiai buvo jauniausia komanda. Pernai jie atstovavo „Žuvėdrai-Taurui“ ir taip pat Gibraltare jėgas bandė Europos klubų čempionate II, kur irgi tapo bronzine prizininke.
Ilgamečiam vilniečių treneriui Artūrui Macijauskui palikus komandą, ją kurį laiką treniravo Sergejus Gavrilovas (jis Gibraltare buvo treneris – asistentas) ir galop – Lietuvos rinktinės narys puolėjas Povilas Lakštauskas, kuris tapo žaidžiančiuoju treneriu.
Komandos vadovė buvo Barbora Lozovojūtė, o kovas Gibraltare stebėjo ir LŽRF prezidentas, Europos žolės riedulio federacijos garbės narys J. Čaikauskas.
„Europos žolės riedulio federacija, nieko daug neaiškindama, kažkodėl šiemet vilniečių komandą permetė į čempionato III turnyrą.
Labai skaudus buvo pats pirmais pralaimėjimas pogrupio varžybose suomių HC „Kilppari“ komandai 1:2.
Klaidų padarė dar neturintis patirties komandos treneris. Po pralaimėtų rungtynių buvo pakeistos kai kurių žaidėjų pozicijos: jauni greiti gynėjai ėmė žaisti vidurio gynėjais, o sunkiasvoriai Giedrius Kuizinas ir 38-erių Jaroslavas Suchockis pakaitomis – krašto puolėjais.
Pozicijų pakeitimai davė rezultatų. Po to buvo nugalėti norvegai 4:2 ir bulgarai 6:3, nors per pastarąsias rungtynėse galėjo būti pasiekta ir 12 įvarčių.
Pogrupyje buvo užimta antroji vieta ir dėl patekimo į Europos klubų II čempionatą pusfinalyje žaista su geriausia kito pogrupio komanda Gibraltaru.
Spaudimas buvo didelis, susirinko daug vietos sirgalių, kepino didelis 26 laipsnių karštis.
Komanda patyrė nuostolių: pagrindiniam puolėjui Edvinui Stankevičiui, iki tol pasiekusiam 5 įvarčius, sutriko širdies ritmas ir jis toliau nežaidė, nosį susižeidė Povilas Lakštauskas, o piršto traumą gavo Andžejus Burkoitas.
18-ą minutę pirmaujant 1:0, vilniečiams rungtynių nepavyko laimėti. Jie be atsako praleido tris įvarčius ir pralaimėjo 1:3. Čempionate jie pelnė bronzos medalius.
Gibraltare komanda pasisėmė daug patirties, į namus atsivežė kitą požiūrį į žoles riedulį.
Sugrįžę į namus vilniečiai per Lietuvos čempionatą po iš eilės pralaimėtų ketverių rungtynių pakilo iš duobės ir kovos dėl bronzos medalių“, – mintimis dalijasi L. Čaikauskas.
Kelionė nebuvo lengva ir pigi
Vilniaus žolės riedulio klubui „Žuvėdra“ kelionė į Gibraltarą nebuvo lengva ir pigi, 22 asmenims kainavo daugiau nei 17 tūkst. eurų.
Jie autobusu vyko į Rygą, iš ten skrido lėktuvu į Malagą, o iš ten autobusu keliavo į Gibraltarą.
Vilniečiams buvo organizuota edukacinė programa, jie aplankė Gibraltaro kalną, karo muziejų.
Pagal aukšto meistriškumo programą komandai padeda miesto savivaldybė, trejiems metams skirianti po 39,5 tūkst. eurų paramos.
Komanda kasmet pasipuošia nauja sportine apranga, džemperiais, mokamas atlyginimas klubo treneriams.
„Žuvėdrai“ išgyventi padeda ir bendrovė „Koliz Vostok“, galerijos „Juozas Art“ ir viešbučio „Europa City“ įkūrėjas bei akcininkas Juozas Pranckevičius.
„Žuvėdros“ žolės riedulininkai per čempionatą gyveno Ispanijoje ir kiekvieną dieną, kirsdami sieną ir tikrinami pasieniečių, 20 minučių pėsčiomis eidavo į Gibraltarą žaisti rungtynių.
Čempionato metu mažų šalių federacijų vadovai sutarė kitąmet po penkerių metų pertraukos vėl rengti Europos šiaurės šalių žolės riedulio uždarų patalpų ir lauko čempionatus, kuriuose galėtų dalyvauti trečiąsias vietas čempionatuose užėmusios moterų ir vyrų komandos.
LŽRF planuose – ir šiemet atgaivinti anksčiau gruodžio mėnesį vykusį atvirą tarptautinį „Žalgirio“ taurės turnyrą, kuriame žaisdavo 8 komandos iš Suomijos, Norvegijos, D. Britanijos, Ukrainos, Baltarusijos, Lietuvos, kitų šalių.
Labiausiai nepasisekė šiauliečiams
Kitiems Lietuvos žolės riedulio klubams nepavyko tapti prizininkais. „Ginstrektė-ŠSG“ vyrų komanda, vadovaujama trenerės Donatos Grigienės, čempionate I buvo septinta.
Šiauliečiai čempionatą Kroatijoje pradėjo pralaimėjimu Lenkijos KS „Pomorzanin Torun“ klubui 1:3.
Po to jie nugalėjo vengrus 4:0 ir sužaidė lygiosiomis 1:1 su vietos HC „Zelina“, varžovams rezultatą pavyko išlyginti paskutinę rungtynių minutę.
Pogrupyje užėmus trečią vietą, dėl penktos-septintos vietos buvo kovojama su slovakų HC „Lipovci“ klubu ir jam po atkaklios kovos pralaimėta 3:5.
Pralaimėjus ir slovėnams 1:3, šiauliečiams nepavyko išsilaikyti čempionate I ir jie iškrito į žemesnę pakopą.
LŽRF prezidentas L. Čaikauskas tai įvardijo kaip šiauliečių klubo nesėkmę.
Lietuvos čempionės „Ginstrektė-ŠSG“ klubo merginos žaidė Turkijoje.
Pirmąsias rungtynes trenerio Vaidoto Vaičeliūno auklėtinės žaidė su aikštės šeimininkėmis turkėmis ir joms pralaimėjo 0:3.
Po to sužaista lygiosiomis su italių HC „Argentia“ 1:1 (įvartį pelnė Dovilė Kuklienė) ir pralaimėta škotėms 0:1.
Pogrupyje užėmus trečią vietą, šiaulietės toliau žaidė su Vienos klubu ir, nugalėjusios 1:0, užėmė penktą vietą.
„Ginstrektė-ŠSG“ šiemet sėkmingai žaidė Europos uždarų patalpų čempionate II, kur iškopė į čempionatą I.






