
Vasario 12 dieną Ignalinoje, Lietuvos žiemos sporto centro bazėje lygumų slidininkų laukia SKIGO maratono iššūkis.
Pasak šių varžybų pagrindinio organizatoriaus, specializuotos slidinėjimo parduotuvės SKIGO.LT vadovo Marijaus Rindzevičiaus, tie, kurie praėjusiais metais nepatikėjo jų planais, šiemet turės galimybę šią klaidą ištaisyti ir maratono nepraleisti.
Artėjant SKIGO maratonui, M. Rindzevičius dalijasi savo įžvalgomis.
Stebuklai, keičiantys įpročius
Keturios Lietuvoje slidinėjančios grupės (sportininkai, mėgėjai, sportinę formą slidėmis palaikantys ir epizodiniai slidinėtojai) ilgainiui keičiasi, jos maišosi tarpusavyje.
Tam įtakos turi subjektyvūs ir objektyvūs faktoriai.
Objektyviems faktoriams galima būtų priskirti idealias slidinėjimo ir oro sąlygas, kai ilgą laiką nusistovi pakankama sniego danga ir orai puikūs, žmonės natūraliai slidinėjimo veikla užsiima dažniau.
Dalis jų, akivaizdu, sustiprėję ir susipažinę su šiuo sportu artimiau, dažnai draugų pavadinti ryžtasi išbandyti save mėgėjiškose lygumų slidinėjimo varžybose.
Tačiau įdomiausi faktoriai yra subjektyvūs, t. y. nuo kiekvieno iš slidinėjančiųjų priklausomi.
Jie dažnai yra kertiniai ir nulemiantys kuriuo keliu nueis lygumų slidinėjimą atrasti bandantis asmuo.
Profesionaliai paruošta trasa iš esmės daugeliui pakeičia požiūrį į lygumų slidinėjimą.
Specialia technika paruošta trasa yra lygi, kietesnė ir ženkliai slidesnė. Todėl ja slidinėti yra lengviau. Taip pat kur kas lengviau tokioje trasoje ir išmokti slidinėti.
O klasikinio šliuožimo stiliaus mėgėjai, išbandę tvirtas kaip geležinkelio bėgiai vėžes, dažnai negali patikėti tokiu dideliu kokybiniu skirtumu tarp slidinėjimo miške ir profesionaliai paruoštoje trasoje.
Į tokią paprastai sugrįžtama vėl ir vėl, nes slidinėjimas įgauna visai kitas spalvas.
Beje, paminėtinas dar vienas įdomus momentas, kuris nutinka pirmą kartą išbandžius tikras lygumų trasas.
Dažnas, grįžęs iš jų, jau galvoja apie naujas slides, nes neretai, pamačius kitus šalia slidinėjančius, paaiškėja, jog turimos slidės neleidžia maksimaliai pasinaudoti paruoštų trasų magija.
Tinkamai parinktas ir atitinkamo lygio inventorius – yra tas stebuklas, kuris garantuoja išvengti epizodinio slidinėtojo likimo.
Jei pirma pažintis su slidėmis nėra nuvilianti, daugeliui tai tampa dar viena laisvalaikio praleidimo ar sveikatinimo forma.
Ir atvirkščiai: jei pirmas inventorius, įsigytas pagal principą „aš ne sportininkas“, renkantis tik pigiausias slides, batus ar lazdas, rezultatas bus paprastas – slidės liks dulkėti kampe.
Stebuklo esmė slypi praktikoje:
• jei slidinėsite su pigiais, turistinės klasės slidžių batais, jie bus pakankamai minkšti, kas reikš, jog nelaikys tvirtai kojos – su tokiais net tikras slidininkas nuokalnėje nesijaustų saugus.
• ekonominės klasės slidės paprastai skirtos tiems „epizodiniams slidinėtojams“, kurie po didelio snygio išeis su jomis pabraidyti aplink sodybą supančius miškus.
Jos paprastai minkštos, gerai sukimba su sniegu. O tai reiškia, kad neslysta. Žygiuoti po miškus gal ir tinka.
Bet tai nieko bendro neturi su slidinėjimu. Kai pro šalį nuo švelnios nuokalnės prašvilpia slidininkas, o tu lieki stovėti nuokalnėje kaip įkaltas, kaip įmanydamas spiriesi lazdomis, bet jau už akimirkos slidininko horizonte nebematai.
Tokiomis situacijomis gali apimti neviltis. Ji stiprėja, kai pamatai tą patį, net nesušilusį slidininką lekiantį jau kitą ratą, o tu pirmojo rato, nepaisant devinto prakaito, dar nė trečdalio neįveikei…
Todėl visiems tiems, kurie nori pabandyti ir įsitikinti ar lygumų slidinėjimo veikla jiems patiks, slidininkai rekomenduoja bandyti tik su kokybišku inventoriumi ir pageidautina kokybiškai paruoštoje trasoje – tik tokiu būdu galėsite pajusti lygumų slidinėjimo žavesį.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
