
Atgaivintas dviračių sportas Alytuje, čia ir Vilniuje su šia sporto ir laisvalaikio veikla supažindinta daugiau nei 600 mokinių. „Smarkiai viršijome lūkesčius“, – džiaugiasi projektą „Vaikų ir paauglių fizinio aktyvumo įpročių formavimas per dviračių sportą“ sėkmingai įvykdžiusios VšĮ „Dviračių akademija“ vadovas Marius Bernatonis.
Sporto rėmimo fondo bendrai finansuotas projektas 2020-2022 m. vykdytas dviejuose miestuose – Vilniuje ir Alytuje. Jo metu vaikai ir paaugliai buvo supažindinami su dviračių sportu.
„Pagrindinis mūsų tikslas – formuoti vaikų ir paauglių fizinio aktyvumo įpročius per dviračių sportą Vilniuje ir Alytuje ir tokiu būdu prisidėti sprendžiant kasmet ryškėjančią nepakankamo Lietuvos vaikų ir paauglių fizinio aktyvumo problemą. Buvo numatyta į projektą įtraukti po 200 vaikų iš kiekvieno miesto. Bet vien Vilniuje jų buvo apie 400, tikslą viršijome ir Alytuje“, – teigė M.Bernatonis.
Vykdydama projektą akademija siekė užtikrinti vaikams ir paaugliams prieigą prie modernaus sporto inventoriaus bendradarbiaujant su bendrojo ugdymo mokyklomis Vilniuje ir Alytuje ir taip sudaryti sąlygas šiuose miestuose nemokamai išbandyti dviračių sportą per atvirų durų treniruotes tiek šiltuoju, tiek šaltuoju sezonu pasitelkiant skaitmenines technologijas, organizuojant varžybas, turnyrus.
„Įgyvendindama projektą akademija norėjo ne tik sudominti vaikus ir paauglius moderniomis fizinio aktyvumo veiklomis, bet ir paskatinti bei įpratinti juos rinktis sveikesnį, aktyvesnį ir kokybiškesnį laisvalaikį. Mums tai puikiai pavyko“, – tvirtino projekto vadovas.
Įvykdyti projektą nesutrukdė ir viso pasaulio kasdienybę pakeitusi pandemija, nors, neslepia M.Bernatonis, netikėtų iššūkių buvo.
„Projektui turėjome įsigyti 100 dviračių. Bet prasidėjus pandemijai, jų paprasčiausiai neliko visoje Europoje – žmonės juos iššlavė iš parduotuvių. Ilgai negavome tiek dviračių, kiek buvome užsakę, teko net pratęsti projektą, bet galiausiai viskas susitvarkė“, – pasakojo M.Bernatonis.
Iš Alytaus kilęs buvęs profesionalus dviratininkas labiausiai džiaugėsi projekto sėkme gimtajame mieste.
„Alytuje dviračių sportas buvo išnykęs penkerius ar šešerius metus, jo niekas nevystė, nebuvo trenerių. Susitikęs su savivaldybės atstovais, meru, pasakiau, kad, jei laimėsime projektą, labai norėtume grįžti į Alytų. Kai gavome fondo finansavimą, suradau trenerę Vaidą Pikauskaitę-Bronickienę, buvusią treko Europos čempionę. Ir pradėjome dirbti.
Kai čia pabaigėme projekto veiklas, vėl susitikau su Alytaus savivaldybės atstovais ir prašiau, kad miestas perimtų ir tęstų mano pradėtus darbus. Jie sutiko, palikome inventorių – dviračius, batus, šalmus – nes jo Alytuje išvis nebuvo tinkamo sportavimui. Tik bazė plikomis sienomis. Ir viskas labai sėkmingai tęsiasi. Šiemet Alytuje planuojamas net Baltijos šalių čempionatas. Manau, kad be mūsų projekto ir šios varžybos nebūtų atkeliavusios į Alytų“, – tvirtino M.Bernatonis.
Siekdami kuo daugiau vaikų ir paauglių supažindinti su dviračių sportu, VšĮ „Dviračių akademija“ treneriai kreipėsi į Alytaus ir Vilniaus mokyklas siūlydami kurią nors dieną vietoj kūno kultūros pamokų surengti dviračių sporto treniruotes su kalnų ir plento dviračiais. Mokyklose, kurios susidomėjo projektu, treneriai praleisdavo visą dieną, vykdydami pratybas skirtingo amžiaus mokiniams. Buvo mokoma ir bendrųjų saugaus važiavimo dviračiu principų ir dalinamasi informacija apie fizinio aktyvumo, važiavimo dviračiu naudą sveikatai.
Pasak M.Bernatonio, buvo ir tokių vaikų, kurie pirmą kartą paėmė į rankas dviračio vairą: „Jiems skyrėme papildomą dėmesį ir daugumą išmokėme važiuoti dviračiu“.
Nemažai vaikų projekto metu pradėjo treniruotis „Dviračių akademijoje“ . Beveik pusė jų ir toliau tęsia dviračių sporto pratybas.
„Vienas mūsų tikslų – sudaryti galimybes vaikams ir paaugliams akademijoje reguliariai sportuoti, populiarinti dviračių sportą tarp jaunimo. Tai sėkmingai darome“, – teigė M.Bernatonis.








VšĮ „Dviračių akademija“ vykdytas projektas „Vaikų ir paauglių fizinio aktyvumo įpročių formavimas per dviračių sportą“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
