
Jodas yra vienas aktualiausių mineralų lietuviams, kuriuos būtina gauti iš savo kasdienės mitybos. Nors teigiama, kad vis labiau pereinant prie augalinės mitybos, gali sumažėti ir su maistu gaunamo jodo kiekis, jodo gauti su maistu yra labai nesudėtinga visiems – net ir veganams. Taip tvirtina veganinę mitybą propaguojanti kultūristė Deimantė Šiaulytė.
„Laikoma, kad daugiausia jodo turinčiais šaltiniais yra jūros gėrybės, žuvys, karvės pienas, jogurtas, tačiau reikia nepamiršti, kad populiariausias ir geriausias jodo šaltinis yra joduota druska. Norint gauti reikiamos 150 mcg RDI paros normos jodo užtenka šios druskos kasdien suvartoti šiek tiek daugiau nei pusę šaukštelio. Tai yra vienas populiariausių būdų norint apsisaugant nuo jodo trūkumo bei ypač geras jodo šaltinis žmonėms, kurie laikosi augalinės mitybos ar tiesiog nevalgo daug žuvies ar pieno produktų“, – sako D. Šiaulytė, dėl sportinės karjeros griežtai prižiūrinti savo mitybą ir sveikatą.
Ji primena, kad gaminant maistą joduotą druską reikia nepamiršti įberti pabaigoje, kad būtų išsaugota kuo daugiau jodo. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba taip pat nurodo, kad joduotą druską patariama pirkti mažomis pakuotėmis, nes jodas yra lakus ir greitai išgaruoja, ypač laikant atviroje pakuotėje ar netoli kaitros.
Sportininkė sako, kad yra ir kitų produktų, padedančių papildyti jodo resursus organizme ir tinkamų propaguojantiems augalinę mitybą. „Iš tiesų, niekas nepralenks jūros dumblių. Jų rūšių yra daugybė, tik jodo kiekis jose skiriasi. Bene daugiausia jodo turi nori dumbliai, kombu dumbliai, kelp dumbliai. Taip pat jodo turi slyvos, pupelės, grikiai, špinatai, morkos, įvairūs vaisiai, grūdai bei daržovės. Nors jodo kiekiai žymiai mažesni, valgant įvairius produktus tikrai įmanoma gauti pakankamą jodo kiekį, kaip ir kitų naudingų mikroelementų“, – pastebi D. Šiaulytė.
Tiesa, svarbu atkreipti dėmesį, kad moksliniai tyrimai rodo, jog jodo pasisavinimą iš maisto gali slopinti nitratai ir tokios cheminės medžiagos kaip tiocianatas, todėl tai gali apsunkinti jodo atsargų papildymą.
Sportas.info
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
