
Buvęs Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacijos generalinis sekretorius, tarptautinės kategorijos arbitras Virmantas Galdikas, teisėjavęs trijuose pasaulio čempionatuose (2009 metais – Kanadoje, 2010 metais – Lenkijoje ir 2011 metais – Vengrijoje), Pasaulio taurės etapuose, 2012 metų Londono olimpinėse žaidynėse, po jų atsidūrė kryžkelėje.
„Nuo 2014 vasario 11 dienos gyvenu Anglijoje. Mane išvykti paskatino ne Londono olimpinės žaidynės, bet teisinės sistemos ypatumai mano klausimu. Anglijoje teko būti ir anksčiau. Pirmą kartą 1993 metais, o vėliau dar kelis kartus skirtingais intervalais.
Gyvendamas Anglijoje, turiu tris pagrindinius tikslus. Pirma – parašyti knygą apie pasaulio suvokimą, nes mes daug dalykų suprantame klaidingai ir dėl to atsiranda nusivylimas bei kyla nepasitenkinimas. Antra – pagaminti naują, stipriai patobulintą varžybų rengimo kompiuterinę programą. Ir trečia – padirbėti dar nors keliose olimpinėse žaidynėse.
Visa kita, tai kasdienis gyvenimas, kuris padeda siekti didesnių tikslų“, – teigia V. Galdikas, darbavęsis ir vakar Kanadoje pasibaigusiame pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo čempionate.
Kodėl nusprendėte palikti Lietuvą?
Lietuvos nepalikau. Išvykau bankrutuoti, ką sėkmingai ir padariau 2015 metais.
Man pasirodė, kad Anglijoje gyvenimas už minimalų atlyginimą yra geresnis nei negauti nieko Lietuvoje. Todėl ir pasilikau.
Tai buvo pažinimo ir atradimo metai. Gyvenant vienmatėje visuomenėje, daugelis reiškinių lieka nepastebimais, nes taip įprasta ir kitų alternatyvų nematyti. Lyginant kaip reiškiniai suvokiami Anglijoje su tais, kaip juos traktuoja Lietuvoje, atsikleidė abiejų sistemų privalumai, trūkumai ir jų bendri paklydimai. Čia – jau filosofiniai klausimai.
Anglijoje, be abejo, pinigai nebyra iš dangaus, kokių darbų ėmėtės?
Lietuvoje buvau verslo konsultantas, nes turiu ekonomisto specialybę. Turėjau viešo maitinimo verslą, kuris prieš 2008 metus ir po krizės užlinko ir neatsitiesė.
Tai iš esmės ir privedė prie bankroto. Prisidėjo ir lietuviškos teisinės sistemos specifika, kurios esmę ir problemų priežastis suvokiau jau vėliau gyvendamas Anglijoje.
Anglijoje iš pradžių dirbau „Mini“ automobilių gamykloje Oksforde, kol manęs neatleido, nes nenorėjo išleisti į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes.
Taip sužinojau, kad 21-ame amžiuje BMW kompanija sukūrė „priverstinio darbo“ sistemą, kuri iš tikrųjų atitinka naujos ir paslėptos vergovės sąlygas.
Darbdaviai man sakė, kad teisiškai jie yra teisūs. Tačiau jokia apeliacija į moralines, etines vertybes ir sveiką protą nedavė jokio atgarsio.
BMW ir kitos kompanijos skelbia savo etikos kodeksus, tačiau teisiškai jų laikytis ir neketina. Taip kilo natūralus klausimas – kodėl?
Paieškojus supratau, kad priežastis yra elementari, nes įstatymai yra aukščiau visko, tai yra aukščiau moralės, etikos ir sveiko proto.
Vadinami įstatymais, galima pagrįsti bet kokį amoralų, neetišką ir sveiku protu nesuvokiamą dalyką. Ir tai bus „teisėta ir teisinga“. Argi tokio gyvenimo siekia žmonija?
Dabar gyvenu Volverhamptone, Vakarų Vidurio Anglijoje ir uždarbiauju pašte bei renginių eismo reguliuotoju savaitgaliais.
Gyvendamas Lietuvoje, aktyviai teisėjavote tarptautinėse baidarių ir kanojų irklavimo varžybose, šito pomėgio neatsisakėte ir Anglijoje. Kokiuose pasaulio ir Europos čempionatuose, olimpinėse žaidynėse vėliau vėl buvote arbitras?
2013 metais teisėjavau Universiadoje Rusijoje, pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo čempionate Vokietijoje, pasaulio U23 čempionate Kanadoje.
2015 metais dirbau pasaulio ir neįgaliųjų čempionatuose Italijoje, Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių testo varžybose, 2016 metais – Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse, 2018-2019 metais – pasaulio čempionatuose Portugalijoje ir Vengrijoje, 2019 metais – Tokijo olimpinių žaidynių testų varžybose ir pasaulio U23 čempionate Rumunijoje, 2020 metais – Pasaulio taurės etape Vengrijoje, 2021 metais – Tokijo olimpinėse žaidynėse, Tokijo paralimpinėse žaidynėse ir pasaulio čempionate Danijoje bei Pasaulio supertaurės varžybose JAV.
Kaip esate pristatomas: Lietuvos ar Anglijos teisėjas?
2013 metais dar atstovavau Lietuvai. 2015-2018 metais – Sakartvelui, 2019-2021 metais – Rumunijai, o nuo 2022 metų vėl atstovauju Sakartvelui.
Anglijoje yra daug jų baidarių ir kanojų irklavimo teisėjų, todėl nenorėjau skatinti nereikalingos konkurencijos.
Kodėl neatstovaujate Lietuvai?
To reikėtų teirautis lietuvių. Manau, kad tai nacionalinės brandos trūkumo klausimas.
Vis dėlto Lietuva yra tikras kūdikis kaip valstybė. Daugybė dalykų turi būti iš naujo išgyventa, įvertinta ir įprasminta.
Turime išmokti didžiuotis vieni kitais, o ne vien su purvais maišyti ir niekinti, siekiant įrodyti savo pačių pranašumą.
Esu Lietuvos pilietis ir kol kas kitos pilietybės man nereikia. Prisistatau ir mane pristato kaip tarptautinės kategorijos teisėją, lietuvį, gyvenantį Anglijoje ir atstovaujantį …
Gal dalyvaujate Anglijos baidarių ir kanojų irklavimo federacijos veikloje, anglams yra reikalinga jūsų patirtis?
Patirtis gal ir reikalinga, bet darbdaviai savaitgaliais nesudaro tinkamų sąlygų išvykti.
Per Londono olimpines žaidynes buvote atsakingas už svarbią sritį – valčių svėrimą, o kokias pareigas gaunate dabar?
Pareigos tos pačios, nesikeičia.
Kurios žaidynės jums labiausiai įsiminė?
Mano pirmosios Londono olimpinės žaidynės. Sulaukiau nelaukto ir netikėtas pakvietimo.
Buvo įspūdingas kiekis savanorių, masės žmonių, nedidelė grupė artimų kolegų, su kuriais bendrai leisdavome laisvalaikį.
Milžiniškas džiaugsmas dėl ilgai laukto Jevgenijaus Šuklino pelnyto olimpinio medalio, o vėliau – didžiulis kartėlis, jo netekus po daugybės metų.
Įsiminė ir Rio de Žaneiro olimpiada, kuri buvo emociškai šilčiausia ir stipriausia.
Tokijo olimpinės žaidynės buvo įdomios, sudėtingos, su dideliais iššūkiais, kuriuos sėkmingai įveikėme.
Emocijos buvo apribotos daugiausiai teisėjų ir savanorių artimesniu bendravimu, ypač riboto judėjimo sąlygomis. Praktiškai gyvenome kaip didelė šeimyninė komuna.
Ar teisėjaudamas varžybose palaikote ryšius su Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo treneriais ir sportininkais?
Pagal galimybes. Dažnai varžybos tęsiasi nuo ryto iki vėlaus vakaro be ilgų pertraukų, o gyvename skirtingose vietose.
Paskutiniuoju metu dar COVID-19 pakoregavo mūsų bendravimo sąlygas.
Ar dažnai grįžtate į Lietuvą, susitinkate su Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacijos vadovais?
Lietuvoje nė karto su jais neteko susitikti, nors ne taip dažnai ir atvykdavau asmeniniais bei šeimos reikalais. Teko apsiriboti vizitais pas artimiausius draugus.
Artėja Paryžiaus olimpinės žaidynės, ar turite vilčių jose teisėjauti?
Viltys visada palieka paskutinės. Tikuosi.

















VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
