
Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info
Lietuvos aklųjų sporto federacija įgyvendina projektą ,,Renginių organizavimas sveikam ir aktyviam gyvenimui asmenims su regėjimo negalia“, finansuojamą Sporto rėmimo fondo lėšomis.
Vilniuje buvo surengti du tarptautiniai turnyrai: gegužės 13-15 dienomis – golbolo, o birželio 2-5 dienomis – šoudauno. Pagrindinis šio projekto tikslas – populiarinti minėtas sporto šakas ir skatinti regėjimo negalią turinčių asmenų fizinį aktyvumą.
Pasak Lietuvos aklųjų sporto federacijos generalinės sekretorės ir šio projekto vadovės Neringos Paraščiuk-Balčiūnienės, federacija organizuodama ir vykdydama šį projektą įgijo daug vertingos patirties, įveikiant iškilusias rizikas projekto eigoje.
„Šių tarptautinių turnyrų suorganizavimas buvo didelis iššūkis. Projektą laimėjome 2020 metais, bet dvejus metus dėl pandemijos, karantino laikotarpiu turnyrų negalėjome surengti ir jie buvo nukeliami, pratęsiant sutartį.
Šiemet pagaliau viskas grįžo į ankstesniąsias vėžes, susidomėjimas buvo didelis, visi išsiilgę varžybų, pergalių, bendravimo, susirinko pakankamai daug dalyvių. Reikėjo operatyviai suktis, suderinti visas detales, kad laiku viskas būtų atlikta, užsakyta ir laiku pristatyta. Buvo perkamas neįgaliesiems pritaikytas inventorius, kuris buvo transportuojamas iš užsienio ir mus pasiekė dieną prieš varžybas, teko pasijaudinti.
Pagrindinis krūvis teko Lietuvos aklųjų sporto federacijai: komandas reikėjo sutikti ir išlydėti, rūpintis viešbučiu ir maitinimu, transportavimu varžybų metu, šoudauno stalų pristatymu iš užsienio, teisėjų komandos subūrimu ir abiejų turnyrų eigos koordinavimu.
Labai džiaugiamės, kad viskas pavyko, didelių problemų neiškilo, projektas buvo sėkmingai įgyvendintas.
Dalyviai liko patenkinti organizuotais turnyrais, pasidalino pastebėjimais, patarimais sekantiems turnyrams ir pageidavo, kad ateityje jie vyktų daugiau dienų“, – mintimis pasidalijo N. Balčiūnienė.
Tarptautiniame golbolo turnyre – Lietuvos komandų sėkmė
Tarptautinis golbolo turnyras federacijai buvo jau 32-asis. Šis turnyras vyko Vilniaus krepšinio mokykloje, kur sportininkams buvo sudarytos itin geros sąlygos. Dideliame mokyklos hole komandos galėjo rengtis rungtynėms ir pailsėti po kovų.
Visos komandos gyveno netoli Krepšinio mokyklos esančiame viešbutyje.
Turnyre dalyvavo 6 ekipos: Ispanijos, Belgijos, Suomijos, Lenkijos ir Lietuvos (atstovavo dvi komandos).
„Mūsų šį tradicinį tarptautinį turnyrą pamėgo užsieniečiai, jie visada mielai atvyksta į Lietuvą parungtyniauti.
Ankstesniais metais varžybose dalyvaudavo iki 10 komandų, atvykdavo netgi komandų iš Amerikos, Kanados, Japonijos.
Tačiau pandemija, karantinas, o dabar karas Ukrainoje sutrukdė sulaukti jų daugiau, nes sudėtinga ir ne saugu tapo keliauti“, – pabrėžia N. Balčiūnienė.
Varžybose teisėjavo net 22 teisėjų komanda, kurioje teisėjavo teisėjai iš Australijos, Ukrainos, Suomijos, Slovėnijos, Lenkijos ir Lietuvos. Arbitrai per varžybas kėlė savo kvalifikaciją.
Puikiai varžybų vyriausiosios teisėjos pareigas atliko tarptautinės kategorijos teisėja Vilma Venckutonytė, teisėjaujanti aukšto lygio tarptautinėse varžybose užsienyje.
Iš viso į Vilnių suvažiavo 80 golbolo žaidėjų, trenerių, teisėjų, aptarnaujančiojo personalo.
Golbolas labiausiai garsina Lietuvos paralimpinį komitetą ir Lietuvos aklųjų sporto federaciją: regėjimo negalią turintys sportininkai iš olimpinių, pasaulio ir Europos čempionatų parveža įvairių spalvų medalių.
Tačiau šįkart tarptautiniame turnyre, kuris vyko rato sistema, dalyvavo fizinį aktyvumą puoselėjantys įvairaus amžiaus golbolo entuziastai.
Žaidė golbolo senbuviai veteranai, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių klubų žaidėjai ir jaunimas. Pirmajai Lietuvos komandai netgi atstovavo vos šiemet golbolo pratybas pradėjęs lankyti perspektyvus 15-metis kaunietis Simonas Žvirblis, kuris yra pajėgus ir plaukimo takelyje.
Abiem Lietuvos komandoms, kurios buvo sudarytos iš Vilniaus, Kauno ir Šiaulių klubų žaidėjų, buvo patikėta vadovauti šalies vyrų rinktinės treneriui Klaidui Joneikai ir jo asistentei rinktinėje Sandrai Šalčiūtei.
Turnyrą laimėjo Lietuvos II komanda, kuri po ypač atkaklios kovos lemiamose rungtynėse 15:14 nugalėjo Lietuvos I ekipą.
Abiejų Lietuvos komandų treneriai sudarė galimybę parungtyniauti visiems žaidėjams, kurie pasisėmė nemažos patirties.
Trečią vietą užėmė ispanai, kurie nugalėjo ketvirtoje vietoje likusius suomius 11:6.
Komandos prizininkės buvo apdovanotos medaliais ir taurėmis. Visiems dalyviams buvo įteikti Sporto rėmimo fondo lėšomis įsigyti sportiniai marškinėliai. Visos komandos buvo pamalonintos „Maistas sportui“ papildais.
Prizais buvo apdovanoti ir geriausi turnyro žaidėjai: gynėjas – Artūras Jonikaitis ir rezultatyviausias – Nerijus Montvydas (30 įvarčių).




















Tarptautiniam šoudauno turnyrui federacija įsigijo du naujus stalus
Tarptautinis šoudauno turnyras vyko birželio 2-5 dienomis Vilniuje, „Art city inn“ viešbutyje.
Pirmą sykį jėgas bandė toks gausus 79 žaidėjų būrys iš 11 šalių: Lenkijos, Belgijos, Vokietijos, Prancūzijos, Italijos, Suomijos, Slovakijos, Čekijos, Latvijos, Estijos ir Lietuvos.
Rungtyniauta net penkiose salėse – tai irgi buvo nemažas iššūkis turnyro organizatoriams.
Lietuvos aklųjų sporto federacija šiam turnyrui įsigijo du naujus stalus, pagamintus Čekijoje, o kitus tris gavo iš Lietuvos sporto klubų, populiarinančių šią sporto šaką.
„Šoudauno stalus teko užsakyti ir laukti pusmetį, kol juos pagamino.
Ši sporto šaka nėra paralimpinė, bet specifinė, ją žaidžia tik aklieji ir silpnaregiai, todėl stalai mažai kur gaminami ir brangiai kainuoja.
Kokybiški stalai gaminami Čekijoje ir regos sutrikimų turintys sportininkai juos ypač vertina. Stalų laukėme gana ilgai, nes buvo paskelbtas karantinas. Čekų gamintojų išprašėme, kad mums šis tarptautinis turnyras yra labai svarbus ir būtinai jam reikalingi nauji šoudauno stalai. Jie atkeliavo, likus iki varžybų pradžios vienai dienai. Mums atslūgo nemaža vidinės įtampos“, – pasakoja N. Balčiūnienė.
Turnyre teisėjavo Latvijos, Lenkijos ir Lietuvos teisėjai. Nors vyrų grupėje favoritai buvo laikomas lenkas Krystianas Kisielis, tačiau turnyrą laimėjo latvis Denisas Ovsjanikovas. Moterų grupėje turnyrą laimėjo suomė Hanna Vilmi.
Lietuvos sportininkams šioje gausioje, pajėgioje sportininkų kompanijoje medalių nepavyko laimėti, jiems varžybos buvo puikus savęs išbandymas, jie gavo gerų pamokų ateities turnyrams.



















Projektas bendrai finansuojamos Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) Sporto rėmimo fondo lėšomis, skirtomis įgyvendinti sporto projektus, susijusius su fiziniu aktyvumu ir sporto renginių organizavimu, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
