
Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info
Paskutinį gegužės savaitgalį Palangoje vyko Lietuvos moterų sporto asociacijos (LMSA) ir jos partnerių Lietuvos moterų lobistinės organizacijos bei Kauno rajono trečiojo amžiaus universiteto projekto ,,Kauno rajono moterų fizinio aktyvumo skatinimo modelis-moterų sporto plėtrai Lietuvoje” sportinis-edukacinis renginys.
Jame dalyvavo aktyviausios projekto dalyvės iš Akademijos, Alšėnų, Rokų ir Kauno rajono apskričių seniūnijų.
Projekto dalyvės aktyviai praleido tris dienas pajūryje sportuodamos, bendraudamos su bendraminčiais, demonstruodamos per projektą įgytus judėjimo įgūdžius.
Šis projektas startavo kovo 2 dieną Akademijoje ir turėjo būti įgyvendintas birželio mėnesį, bet dėl COVID-19 pandemijos jis pratęstas pusei metų.
„Tose seniūnijose asociacija organizuoja fizinio aktyvumo veiklas, skatina įvairaus amžiaus žmones sveikai ir aktyviai gyventi.
Anksčiau aštuonis mėnesius ši veikla buvo organizuojama kitose Kauno rajono seniūnijose.
Iš viso per trejus metus fiziniu aktyvumu užsiiminėjo 12 seniūnijų“, – mintimis dalijosi LMSA prezidentė Joana Bartaškienė.
PROJEKTO NAUDA. Projekto vadovė, LMSA viceprezidentė, VDU Sporto centro docentė dr. Asta Mockienė pridūrė, kad per tuos 8 mėnesius buvo bandoma suformuoti žmonių judėjimo poreikio mentalitetą.
Buvo organizuojami įvairūs sporto renginiai, šiaurietiškojo ėjimo bei pėsčiųjų žygiai, vyko paskaitos.
„Šis projektas mums svarbus tuo, kad galime išaiškinti, koks gi galutinis žmonių fizinio aktyvumo poveikis.
Iš pradžių nustatėme projekto dalyvių psichoemocinę sveikatą, po to matavome kūno sudėtį, kiek yra riebalų, raumenų, skysčių ir po 8 mėnesių žiūrėjome, kokia projekto fizinio aktyvumo nauda žmogaus organizmui“, – pasakoja A. Mockienė.
Šio LMSA projekto tikslinės grupės – nuo 12-os iki 55 metų ir nuo 56-erių ir daugiau metų.
Kiekvieną savaitę du kartus po 45 minutes vyksta projekto narių reguliarios treniruotės.
Projekto partneriai – Kauno rajono trečio amžiaus universitetas, atšventęs savo gyvavimo 10 metų sukaktį, organizuoja šiaurietiškojo ėjimo ir pėsčiuosius žygius, o lobistinė organizacija rašo ir kuruoja projektus, gina moterų teises, užsiima edukacine veikla.
SVEIKATOS PLIŪPSNIS. Sportiniame-edukaciniame renginyje Palangoje sveikatos sėmėsi 80 projekto dalyvių iš Kauno rajono.
Projektas sudomino ir apie 150 sveikos gyvensenos puoselėtojų iš kitų klubų, taip pat žmonių, kurie tomis dienomis buvo atvažiavę į Palangą praleisti savaitgalio.
LMSA 80-čiai projekto dalyvių apmokėjo kelionę, trijų dienų gyvenimą viešbučiuose, pietus kavinėje-restorane „Floros simfonija”.
„Vyresnio amžiaus žmonėms Palangoje nemokamai pagyventi tris dienas buvo ypač didelė paskata, motyvacija dar daugiau aktyviai sportuoti, rūpintis savo sveikata, dalyvauti asociacijos veikloje.
Moterys kalbėjo, kad šiais laikais viską gauti nemokamai – tikra fantastika. Už tai didelis ačiū Sporto rėmimo fondui, kurio lėšomis projektą ir įgyvendiname.
Norinčiųjų dalyvauti renginyje buvo gerokai daugiau, tačiau į Palangą atvažiavo tik pačios aktyviausios“, – dėsto J. Bartaškienė.
Puikiu saulėtu oru prie jūros, Jūratės ir Kastyčio skvere vyko daug teigiamų emocijų sukėlusios mankštos, emocingos varžybos prie jūros.
Kai projekto dalyvės tik atvažiavo į Palangą, jos buvo pakviestos į 9 km pėsčiųjų žygį Palanga-Kunigiškės-Palanga.
Kam buvo sunku įveikti nuotolį, galėjo truputį pailsėti ir vėl – pirmyn. Po žygio moterys atsigaivino salotomis, pavakarieniavo.
Antroji diena nuo pat ryto iki vakaro buvo kupina sporto, fizinės veiklos, pliūpsnio emocijų.
Ankstų rytą LMSA prezidentė J. Bartaškienė pakvietė visas į mankštą. Moterys miklino rankas ir kojas, visą kūną.
Po mankštos viena projekto dalyvė, „Metų senjore 2021“ 76-erių kaunietė Jūratė Stasė Bartkuvienė nuskubėjo į jūrą išsimaudyti.
„Judėjimas – tai gyvenimas. Jo neįsivaizduoju be rytinės mankštos, o dienos – be fizinio aktyvumo.
Mėgstu daug keliauti, lankiausi Tailande, Honkonge, Kinijoje, Singapūre, kitose šalyse.
Kasmet prieš pat naujuosius metus turiu ritualą ir 10 minučių stoviu ant galvos, savo kasdienybę noriu apsiversti aukštyn kojomis“, – paaiškino jaunatviškoji senjorė.
Truputį pailsėjusios, projekto dalyvės buvo pakviestos į pajūrį, kur jų laukė 500 m nuotolio ėjimas, 500 m ėjimas atbulomis, o stipresnėms – 500 m bėgimas.
Gamtos prieglobstyje vyko sportinių estafečių varžybos, kur kiekviena seniūnija sudarė savo komandas.
NEPRARANDA ENTUZIAZMO. Sekmadienį – vėl aktyvi rytmečio mankšta ir šokių pasirodymas Jūratės ir Kastyčio skvere.
„Parengėme masinį šokių pratimą, kad renginio dalyvės pajustų, jog jos ne tik sportavo, bet ir gali gražiai pasirodyti scenoje“, – sakė J. Bartaškienė.
Ankstesniais metais LMSA per metus organizuodavo net po 18 renginių, tačiau dabar apsukos sumažėjo, nes savo sportinei veiklai plėtoti asociacija neturi pinigų.
Tačiau atskirų klubų veikla nesustojo, jų vadovės nepraranda entuziazmo ir motyvacijos dirbti toliau.
Ir dabar Į Palangą buvo suvažiavusių asociacijai priklausančių klubo vadovių, kurios dalyvavo fizinio aktyvumo šventėje.
Joniškio klubo „Čia ir dabar“ 16 fizinio aktyvumo entuziasčių su klubo vadove Rasa Kazimieraitiene jėgas bandė visose varžybose ir žavėjosi projektu.
„Mėgavomės kiekviena diena, kuri buvo pilna sporto. Bėgiojome, mankštinomės, keturios netgi pasimaudėme dar labai šaltoje jūroje.
Mums fizinis aktyvumas – tai gyvenimo būdas, sveikata, energija“, – džiaugėsi joniškietės.
Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Švietimo mainų paramos fondas ir Centrinė projektų valdymo agentūra.




































